Dodatek osłonowy. Można zgarnąć 800 złotych, ale trzeba się spieszyć. Nie chodzi o "800 plus"

Biznes red. / Polsatnews.pl
Dodatek osłonowy. Można zgarnąć 800 złotych, ale trzeba się spieszyć. Nie chodzi o "800 plus"
Flickr.com
Co zrobić, aby otrzymać 800 zł od rządu? Wyjaśniamy

Kwota wsparcia w wysokości 800 złotych słusznie kojarzy się wielu osobom z programem pomocy finansowej dla rodzin i dofinansowaniem od państwa przyznawanym na każde dziecko. Okazuje się jednak, że rząd ma jeszcze co najmniej jeden program, dzięki któremu można zyskać właśnie taką kwotę. Kto może ubiegać się o środki? Do kiedy złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Dodatek osłonowy na 2024 rok – można zyskać 800 złotych

Resort klimatu opublikował wzór wniosku, który trzeba wypełnić, by otrzymać wsparcie. Świadczenie zostało wprowadzone, by przeciwdziałać negatywnym skutkom wzrostu cen energii i pod wieloma względami można traktować je jako przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej. 


Przypomnijmy, że ceny za energię mogą nas negatywnie zaskoczyć, jeśli przekroczymy limit 1500 kWh, 1800 kWh (dla osób z niepełnosprawnością) lub 2000 kWh dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny i rolników. O jak dużej podwyżce mówimy? Stawka bazowa, gdy będziemy mieścić się w limicie, to 90 groszy za 1 kWh. Po jego przekroczeniu kwota rośnie do 1,34 PLN.

Kto może skorzystać z dodatku osłonowego w 2024 roku?

Ustawodawca nie wprowadził tutaj praktycznie żadnych zmian. Można otrzymać:

  • 2100 złotych – jako gospodarstwo jednorodzinne,
  • 1500 złotych – za osobę w gospodarstwie wielorodzinnym.

Wciąż obowiązuje kryterium dochodowe za 2022 rok, jednak z tego grona wyłączono dodatkowe świadczenia emerytalne dla seniorów (13. i 14. emeryturę) oraz świadczenia na dzieci, w tym 800 plus. 


Jeśli chcemy skorzystać ze świadczenia, lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Ustawodawca daje czas na wypełnienie wniosku do 30 kwietnia 2024 roku. Trzeba go złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania.

Jak dodatkowo zwiększyć wysokość dodatku osłonowego?

Osoby korzystające z pieców węglowych mogą otrzymać nieco więcej pieniędzy niż obywatele, którzy korzystają z innych metod grzewczych. Precyzując:

  • 286 zł (zamiast 228) – gospodarstwa jednoosobowe,
  • 429 zł (zamiast 343) – gospodarstwa 2- i 3-osobowe,
  • 607 zł (zamiast 486) – gospodarstwa 4- i 5-osobowe,
  • 822 zł (zamiast 657) – gospodarstwa 6-osobowe i większe. 
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie