Norwegia. Minister nauki Sandra Borch podała się do dymisji. Przyznała się do plagiatu

Świat
Norwegia. Minister nauki Sandra Borch podała się do dymisji. Przyznała się do plagiatu
PAP//EPA/Rodrigo Freitas
Minister nauki przyznała się do plagiatu

Norweską polityką wstrząsnął skandal z udziałem minister badań naukowych i szkolnictwa wyższego. Sandra Borch przyznała się do przywłaszczenia w swojej pracy magisterskiej fragmentów prac innych studentów - skopiowała nawet literówki. Polityczka podała się do dymisji.

Norweska minister nauki zrezygnowała z kierowania resortem w piątek, podczas specjalnej konferencji prasowej. Wcześniej tego dnia lokalny portal E24 opublikował obszerne fragmenty skopiowane przez Borch z dwóch innych prac magisterskich z lat 2005 oraz 2009.

 

- Popełniłam duży błąd (...) Wykorzystałam teksty innych prac bez cytowania źródła. Przepraszam - przyznała się do oszustwa  Sandra Borch, cytowana przez AFP.

 

Norweskie media już wcześniej zwracały uwagę na podobieństwa między jej pracą dyplomową z 2014 roku, a innymi pracami, zwłaszcza ze wspomnianymi pracami magisterskimi dwóch innych studentów, które nie zostały przywołane w źródłach pracy byłej już minister. 

Minister nauki popełniła plagiat. Skopiowała nawet literówki

Student, który ujawnił aferę na X, oświadczył, że Borch skopiowała "słowo w słowo" fragment z innej pracy i nie zmieniła nawet literówek, które pojawiły się w oryginalnym tekście. Co ciekawe, norweska polityk studiowała prawo - jej magisterka obroniona na uniwersytecie w Tromso koncentrowała się na przepisach bezpieczeństwa w przemyśle naftowym.

 

Sprawa jest szczególnie kłopotliwa dla Borch - przypomina AFP - ponieważ w zeszłym tygodniu zdecydowała się wnieść do Sądu Najwyższego sprawę studentki, która została oczyszczona z zarzutu autoplagiatu za wykorzystanie fragmentów własnej pracy. Minister znana była z ostrego podejścia do plagiatu. 

 

ZOBACZ: Norwegia: Rekordowo niska temperatura odnotowana w Oslo. Mieszkańcy borykają się z atakiem zimy

 

Posłanka Partii Centrum objęła resort szkolnictwa wyższego w centrolewicowym rządzie w zeszłym roku po tym, jak wcześniej pełniła funkcję minister rolnictwa w latach 2021-2023.

 

Premier Norwegii, Jonas Gahr Store, zapowiedział już przyjęcie dymisji minister. W ostatnich miesiącach kilku innych członków norweskiego rządu zrezygnowało ze stanowisk z powodu kontrowersji związanych z konfliktem interesów. 

Aleksandra Kozyra / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie