"Czyste Powietrze". Wstrzymane środki na wymianę kopciuchów. Nie wypłacono setek milionów złotych

Polska
"Czyste Powietrze". Wstrzymane środki na wymianę kopciuchów. Nie wypłacono setek milionów złotych
Polsat News
Program "Czyste Powietrze" pozwalał na wymianę kopciuchów

Wypłaty pieniędzy na wymianę kopciuchów na pompy ciepła są wstrzymane. Minister klimatu i środowiska zapewnia, że na wszystkie zaakceptowane wnioski znajdą się pieniądze. - Potrzebujemy tylko chwili czasu - uściśliła. Według polityków PiS zamieszania można było uniknąć, a szefowa resortu szuka pretekstu, by nie podjąć sugerowanych przez nich kroków.

Wypłaty z programu "Czyste Powietrze" zostały wstrzymane. Nowy rząd obwinia poprzedni, poprzedni natomiast zarzuca obecnemu zaniedbania. Chodzi o możliwość wymiany kopciuchów na pompy ciepła.

 

Suma dotacji, które zostały przyznane, ale nie zostały wypłacone, to 300 milionów złotych. - Kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych czeka na wypłaty. Jeżeli kryzys będzie się nadal pogłębiał, to na koniec lutego będziemy mieli zaległości w wypłatach sięgające 700 milionów złotych - mówił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

 

Minister klimatu i środowiska zapewnia, że program nie jest zagrożony. - Wszystkie wnioski rozpatrzone, będą wypłacone. Potrzebujemy tylko chwili czasu - zaznaczyła na antenie Polsat News Paulina Hennig-Kloska.

 

WIDEO: Wstrzymane wypłaty na program "Czyste Powietrze"

 

 

Zdaniem eksperta ds. energetyki i klimatu z fundacji Instrat, winny zaniedbań jest poprzedni rząd. - Nie potrafił się dogadać z Komisją Europejską w zakresie wykorzystania należnych nam środków z Krajowego Planu Odbudowy - wskazał Michał Hetmański.

PiS: Minister uznała, że lepiej znaleźć jakiś pretekst

Zarzuty odpiera odpowiedzialny za program w rządzie PiS, były wiceminister Ireneusz Zyska. W jego ocenie pieniądze były niezależne od KPO, więc niezagrożone. Natomiast nowa szefowa resortu nie podpisała umowy na finansowanie z alternatywnego programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027).

 

ZOBACZ: Smog nad Polską. RCB wydało ostrzeżenia dla sześciu województw

 

- Pani minister uznała, że lepiej ze szkodą dla obywateli, środowiska, czystego powietrza, znaleźć jakiś pretekst, żeby powiedzieć, że jest to wina PiS-u, aby nie podpisać tej umowy - mówił Zyska, podkreślając, że FEnIKS zapewniłby kontynuację finansowania.

jk/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie