Korea Północna przeprowadziła testy podwodnego drona atomowego

Świat
Korea Północna przeprowadziła testy podwodnego drona atomowego
AP/MSZ Rosji
Korea Północna przetestowała podwodny pocisk nuklearny

Korea Północna twierdzi, że przetestowała bezzałogowego drona podwodnego, zdolnego do przenoszenia broni jądrowej. Miała być to odpowiedź na wspólne ćwiczenia wojskowe USA, Korei Południowej i Japonii. W ostatnim czasie wzrosła retoryka kraju dotyczącą możliwości użycia broni nuklearnej, a jego przywódca Kim Dzong Un nakazał przygotowanie arsenału do ewentualnej wojny.

Państwowe media Korei Północnej przekazały, że kraj przetestował podwodny system dronów do przenoszenia broni nuklearnej. "Haeil-5-23" miał zostać sprawdzony przez zespół doradców ministerstwa obrony w wodach wschodniego wybrzeża.  
 
Agencja Reuters, powołująca się na KCNA, podała, że test był formą protestu wobec odbywających się w tym tygodniu wspólnym ćwiczeniom wojskowym Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii

 

ZOBACZ: Korea Północna testuje nową broń. Kim Dzong Un świętuje


"Postawa przeciwstawienia się podwodnej broni nuklearnej naszej armii jest w dalszym ciągu udoskonalana, a różne działania naszej armii na morzu i pod wodą będą w dalszym ciągu odstraszać wrogie manewry wojskowe marynarki wojennej USA i jej sojuszników" - oznajmił w oświadczeniu rzecznik ministerstwa Korei Północnej. 
 
Jak przypomniała agencja TASS, 23 marca 2023 roku Korea Północna podała, że przeprowadziła testy robota podwodnego zdolnego do przenoszenia broni nuklearnej, który w wyniku eksplozji mógłby wywołać "potężne radioaktywne tsunami". 

Groźna retoryka Korei Północnej. Coraz więcej testów broni nuklearnej

To nie pierwsze testy broni jądrowej przeprowadzone przez Koreę Północną. W ostatnim czasie Kim Dzong Un zwiększył swoją retorykę dotyczącą możliwości użycia broni atomowej. Przywódca kraju powiedział, że rozbudowuje swój arsenał wojskowy w ramach przygotowań do ewentualnej wojny. W grudniu ubiegłego roku, Kim zapowiedział, że nie pozostanie bierny, jeżeli jego przeciwnicy sprowokują go przy pomocy broni nuklearnej.   

 

ZOBACZ: Korea Północna: Kim Dzong Un przyspieszył przygotowania do wojny


Głowa państwa dodała wcześniej, że kraj z powodzeniem przetestował międzykontynentalny pocisk balistyczny typu Hwasong-18. Po ogłoszeniu tej wiadomości, grono ekspertów przyznało, że taki pocisk byłby w stanie uderzyć w dowolne miejsce na terytorium USA.  


Do tej pory kraj przeprowadził już trzy testy takiego pocisku.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie