Ukrainie potrzeba miliardów dolarów. ONZ apeluje o pomoc

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Ukrainie potrzeba miliardów dolarów. ONZ apeluje o pomoc
Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Ukraina potrzebuje pomocy. ONZ mówi o ogromnej kwocie

Organizacja Narodów Zjednoczonych zaapelowała o finansową pomoc dla Ukrainy i jej obywateli. Mowa o ponad czterech miliardach dolarów. Zdaniem Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej wsparcia potrzebuje ok. 40 proc. całej populacji Ukrainy.

- Setki tysięcy dzieci żyją w społecznościach na linii frontu. Są przerażeni, straumatyzowani i pozbawieni środków niezbędnych do podstawowego funkcjonowania  – przekazał szef ONZ ds. pomocy Martin Griffiths.

 

Jak dodał, "już sam ten fakt powinien zmusić nas do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby przynieść Ukrainie więcej pomocy humanitarnej".

Ukraina. Ponad trzy miliony osób "na pierwszej linii ognia"

Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Organizacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) podało, że w tym roku ponad 14,6 mln osób, będzie potrzebowało pomocy humanitarnej w związku z inwazją Rosji. Wspomniana liczba stanowi ok. 40 proc. ludności Ukrainy. 

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjskie rakiety spadły na hotel w Charkowie. Są ranni

 

Wskazano, że ponad 3,3 miliona potrzebujących, mieszka "na pierwszej linii ognia" na wschodzie i południu kraju, w tym również na terytoriach okupowanych przez Rosję. Między innymi przez to pomoc znajdującym się tam osobom jest znacznie utrudniona. 

ONZ apeluje o pomoc dla Ukrainy i jej mieszkańców

W ramach apelu OCHA prosi o 3,1 miliarda dolarów dla 8,5 mln osób pilnie potrzebujących pomocy humanitarnej w 2024 roku, a z kolei agencja ONZ ds. uchodźców poszukuje 1,1 miliarda dolarów na wsparcie 2,3 mln ukraińskich uchodźców i wszystkich społeczności, które ich przyjmują.

 

Po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego 2022 roku, około 6,3 mln osób uciekło za granicę. Około 4 mln osób na terenie kraju to uchodźcy wewnętrzni. W tej grupie jest około 1 mln dzieci - przypominało Biuro, cytowane przez Reutera.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie