Korea Północna. Kim Dong Un testuje broń hipersoniczną. "To technologiczny skok"

Świat
Korea Północna. Kim Dong Un testuje broń hipersoniczną. "To technologiczny skok"
PAP/EPA/KCNA/PAP/EPA/DANIEL CENG
Korea Północna poinformowała o przetestowaniu pocisku hipersonicznego na paliwo stałe

"Korea Północna oświadczyła w poniedziałek, że ponownie przetestowała pocisk rakietowy, który może stać się jedną z najszybszych i najdokładniejszych broni na świecie" - podało CNN. Jeśli reżim Kim Dzong Una uzbroi swoją broń hipersoniczną głowicami nuklearnymi - zdanie ekspertów - zmieni to "zasady gry" w regionie.

Pjongjang wystrzelił w rakietę balistyczną w kierunku Morza Japońskiego, o czym informowała w niedzielę armia Korei Południowej.

 

Japońska straż przybrzeżna potwierdziła te doniesienia dodając, że pocisk spadł do morza. Rakieta przeleciała około tysiąc kilometrów. 

Skok technologiczny Pjongjangu

Szefowie Połączonych Sztabów Korei Południowej w oświadczeniu napisali o niezidentyfikowanym pocisku balistycznym. W poniedziałek państwowa północnokoreańska agencja informacyjna KCNA, zdradziła, że był to pocisk hipersoniczny wyposażony w cztery silniki na paliwo stałe.

 

Tego rodzaju pociski w teorii mają zdolność do poruszania się wielokrotnością prędkości dźwięku i mogą być bardzo zwrotne w locie. To z koeli ma czynić je niemal niemożliwymi do zestrzelenia. 

 

ZOBACZ: Korea Północna zgotowała masakrę rosyjskim żołnierzom

 

"Korea Północna po raz pierwszy przetestowała pocisk hipersoniczny 28 września 2021 roku, a następnie przeprowadziła dwa kolejne testy na początku stycznia 2022 roku" - przypomniał CNN.

"Przełom technologiczny". Nowa rakieta Korei Północnej

Strona południowokoreańska przekazała, że niedzielna próba Pjongjangu wskazuje na "skok technologiczny".

 

- Te testowane w 2022 roku zostały wystrzelone przy użyciu paliwa ciekłego. Tym razem różnica między poprzednimi a tym polega na tym, że Korea Północna twierdzi, iż użyła paliwa stałego - powiedział Lee Sung-joon, rzecznik południowokoreańskiego Połączonego Sztabu Generalnego, podczas poniedziałkowego briefingu informacyjnego.

 

Według ekspertów pociski na paliwo stałe są stabilniejsze, łatwiej je przenosić, co pozwala ograniczyć ryzyko wykrycia jeszcze przed wystrzeleniem. 

 

ZOBACZ: Korea Północna otworzyła ogień. Wystrzelono ponad 60 pocisków

 

Jeżeli Korea Północna z powodzeniem wdroży nową technologię, może to nawet zmienić równowagę bezpieczeństwa w regionie. 

Seul i Tokio coraz bardziej bezbronne. "Zmiana zasad gry"

"Pjongjang czyni postępy w zakresie zdolności mających na celu pokonanie obrony przeciwrakietowej baz USA i sojuszników poprzez opracowywanie bardziej zwrotnych głowic bojowych" - powiedział w poniedziałek CNN Leif-Eric Easley, profesor na Ehwa Womans University w Seulu.

 

ZOBACZ: Korea Północna. Kim Dzong Un ostatecznie zdecydował. Nie będzie pojednania z Południem

 

Ekspert już przed trzema laty stwierdził, że jeżeli doniesienia o opracowywaniu przez Koreę Północną broni hipersonicznej są prawdą, to może oznaczać, że "systemy obrony przeciwrakietowej Korei Południowej i Japonii stają się prawie bezsilne". 

 

Zdaniem analityków zamontowanie na tego rodzaju pociskach głowic nuklearnych "zmieniają zasady gry".

ap/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie