Oszuści internetowi nie próżnują. Pomaga im sztuczna inteligencja

Technologie
Oszuści internetowi nie próżnują. Pomaga im sztuczna inteligencja
Unsplash
Rozwój sztucznej inteligencji spowodował wzrost liczby oszustw internetowych (zdj. ilustracyjne)

Rozwój sztucznej inteligencji, a także wojny w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie napędzają oszustwa w aplikacjach randkowych i mediach społecznościowych - twierdzi Europol. Urzędnicy ostrzegają użytkowników tego rodzaju serwisów przed oszustwami finansowymi. Postępujący rozwój technologiczny pozwala naciągaczom atakować jednocześnie tysiące ofiar.

Europol to unijny organ ścigania, którego misją jest zapobieganie i zwalczanie przestępczości międzynarodowej i zorganizowanej. Jego pracownicy przeanalizowali trendy z ostatnich miesięcy i stwierdzili, że rozwój i łatwiejszy dostęp do sztucznej inteligencji wpłynęły na skuteczność oszustów internetowych.

 

Tradycyjne oszustwa wymagają dużo czasu. Naciągacze muszą poznać ofiarę, by wiedzieć, czym najłatwiej ją zbawić. Sztuczna inteligencja pomaga ominąć te bariery, umożliwiając działanie na skalę wręcz przemysłową. Pozwala m.in. na wysyłanie wiadomości w wielu językach i dostosowanych do różnorodnego profilu odbiorców.

Europol ostrzega. Zagrożenie jeszcze nigdy nie było tak duże

Mieszkańcy Europy są wyjątkowo narażeni na tego typu działania ze względu na wysoki poziom życia, który przyciąga oszustów. Kwoty, o których mowa, mogą sięgać dziesiątek tysięcy euro.

 

ZOBACZ: Policja ostrzega przed oszustwem Blik. Jak się uchronić?

 

Na naciągaczy można się natknąć w aplikacjach randkowych, gdzie podszywają się pod osoby szukające miłości. Na baczności muszą trzymać się także pozostali użytkownicy sieci. Naciągacze mogą próbować wyciągnąć od nich pieniądze na przykład podając się za osobę, która wraz z rodziną przebywa na terenie objętym działaniami wojennymi, desperacko próbując się stamtąd wydostać.

Oszuści internetowi nie próżnują. Pomaga im sztuczna inteligencja

- Nigdy nie wysyłaj pieniędzy osobie, której nie poznałeś osobiście - podkreśla w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" Burkhard Mühl, szef jednostki ds. przestępstw finansowych i gospodarczych Europolu. - Nawet jeśli jej osobista historia jest wyjątkowo fascynująca - dodaje.

 

Ekspert podkreśla, że ofiary ponoszą nie tylko straty finansowe, doznają także szkód psychologicznych. - Nie mamy statystyk, które szczegółowo analizowałyby te kwestie, ale słyszymy od naszych śledczych o naprawdę dramatycznych przypadkach - mówi.

 

ZOBACZ: Uwaga na nowe oszustwo. Przestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy

 

Osobom, które dały się zmanipulować Mühl radzi zgłosić sprawę na policję, nawet jeśli wywołuje u nich skrępowanie. Ekspert ocenia, że właśnie ze względu na poczucie wstydu u ofiar wiele przestępstw nie trafia do statystyk.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie