Dymisje w GDDKiA i Inspekcji Transportu Drogowego. Są nazwiska następców

Moto Bartosz Treder / polsatnews.pl
Dymisje w GDDKiA i Inspekcji Transportu Drogowego. Są nazwiska następców
Polsat News
Szefowie urzędów transportowych odwołani

Szefowie istotnych urzędów związanych z transportem tracą posady. Premier Donald Tusk odwołał w czwartek Tomasza Żuchowskiego, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Pracę stracił też Alvin Gajadhur, kierujący dotychczas Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego.

Donald Tusk dokonał w czwartek reorganizacji władz urzędów odpowiedzialnych za kształtowanie części polityki transportowej. Po ośmiu latach pracę stracił Alvin Gajadhur, pełniący funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

 

Przez dwa tygodnie był również ministrem infrastruktury w tymczasowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Gajadhur w wyborach do Senatu startował w Warszawie jako kandydat PiS.

Roszady w transporcie. Premier podjął decyzję

Odwołano także Tomasza Żuchowskiego ze stanowiska Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA jest centralnym urzędem administracyjnym, zarządzającym drogami krajowymi, autostradami oraz drogami ekspresowymi. Zajmuje się również m.in. nadzorem  nad przygotowywaniem infrastruktury drogowej na potrzeby obrony państwa.

 

ZOBACZ: Krzysztof Brejza nowym europosłem. Zastąpi obecnego ministra

 

Tomasz Żuchowski stał na czele Dyrekcji od 2018 roku, będąc powołanym na to stanowisko przez rząd PiS. Wcześniej był sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, przekształconym następnie w Ministerstwo Infrastruktury. Decyzję o jego odwołaniu podpisał premier Donald Tusk na wniosek obecnego szefa MI Dariusza Klimczaka

Szefowie urzędów do wymiany. Alvin Gajadhur traci pracę

Alvin Gajadhur przez 14 lat (od 2002 do 2016 roku) był rzecznikiem prasowym Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Szefostwo nad urzędem objął natomiast w 2017 roku, będąc powołanym na to stanowisko przez ówczesną premier Beatę Szydło

 

ZOBACZ: Co z mandatem Macieja Wąsika? Szymon Hołownia: Sytuacja bez precedensu

 

Dotychczasowy GITD pożegnał się ze swoimi współpracownikami, publikując list pożegnalny. Gajadhur wyraził w nim również nadzieję, że "proces umacniania pozycji Inspekcji Transportu Drogowego będzie nadal prowadzony, a przyczynią się do tego m.in. dalsze prace nad wdrożeniem ustawy o Inspekcji".

 

W piśmie urzędnik wspomniał również o "wysokiej specjalizacji i skuteczności w działaniu" jednostki, której przewodził przez ostatnie lata. 

 

W czwartek odwołana została także prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Anitę Oleksiak na tym stanowisku zastąpiła Magdalena Jaworska, stojąca na czele PAŻP w latach 2015-2016.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie