Orędzie papieża Franciszka. Apel o budowę społeczeństwa "sprawiedliwego i pokojowego"

Świat
Orędzie papieża Franciszka. Apel o budowę społeczeństwa "sprawiedliwego i pokojowego"
PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI
Papież Franciszek

O budowę społeczeństw "bardziej sprawiedliwych, ludzkich i pokojowych" apelował w Nowy Rok papież Franciszek. Obchodzony pierwszego stycznia 57. Światowy Dzień Pokoju był okazją do spotkania się z wiernymi w Watykanie i wspólnej modlitwy o otwarcie "ścieżek pokoju i pojednania".

W noworoczny poniedziałek na placu Świętego Piotra w Watykanie na modlitwę Anioł Pański zgromadziły się tysiące wiernych. 

 

W orędziu wygłoszonym z okazji Światowego Dnia Pokoju Franciszek podkreślił, że "wolność i pokojowe współistnienie są zagrożone wówczas, gdy ludzie ulegają pokusie egoizmu, korzyści osobistej, żądzy zysku i pragnienia władzy". - Miłość zaś złożona jest z szacunku i uprzejmości - mówił. 

 

Zdaniem Franciszka to sposób na budowę społeczeństw "sprawiedliwych i pokojowych". 

 

- Proszę, nie zapominajmy o Ukrainie, Palestynie, Izraelu, gdzie trwa wojna. Módlmy się o to, aby nadszedł pokój - apelował papież i podkreślił, że każdego dnia należy "nieść pokój". 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek świętuje urodziny. Kończy 87 lat

 

Odniósł się też do losów duchownych w Nikaragui, gdzie "biskupi i księża zostali pozbawieni wolności" przez tamtejszy reżim. Jednocześnie prosił o modlitwę w ich intencji. 

 

W ostatnich dniach aresztowanych tam zostało kolejnych czterech duchownych. 

"Spoglądamy na Maryję"

- Na początku roku spoglądamy na Maryję i z wdzięcznym sercem myślimy i patrzymy także na matki, by nauczyć się tej miłości, którą kultywuje się przede wszystkim w ciszy, która potrafi uczynić miejsce dla drugiej osoby, szanując jej godność, dając wolność wypowiedzenia się, odrzucając wszelką formę posiadania, ucisku i przemocy - mówił Franciszek. 

 

Papież wezwał: "módlmy się do Matki Boga i naszej Matki, abyśmy w nowym roku mogli wzrastać w tej łagodnej, ciszej i dyskretnej miłości, która tworzy życie, i otworzyli na świecie ścieżki pokoju i pojednania".

ap/ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie