Papież Franciszek świętuje urodziny. Kończy 87 lat

Świat
Papież Franciszek świętuje urodziny. Kończy 87 lat
PAP/EPA/FABIO FRUSTACI
Papież Franciszek

Papież Franciszek obchodzi swoje 87 urodziny. Jest jednym z najstarszych papieży w historii. "Mamy wiele powodów do świętowania i wdzięczności za jego życie i nauczanie" - podkreśla w komunikacie diecezja rzymska.

W oświadczeniu o urodzinach Franciszka kuria papieska zaznaczyła, że solenizant to "prawdziwy dar i źródło nadziei dla Kościoła oraz ludzkości dotkniętej podziałami, wojnami i pandemiami".

 

"Wypraszamy wszelkie błogosławieństwo Pana dla niego i jego posługi, którą pełni w naszym Kościele w Rzymie i na świecie" - czytamy dalej.

Urodziny papieża Franciszka. Skromne świętowanie

Jak informuje katolicki dziennik "Avvenire", papież nie ma specjalnych, urodzinowych planów na niedzielę. Ojciec Święty tradycyjnie spotka się z pacjentami watykańskiej placówki pediatrycznej.

 

ZOBACZ: Watykan. Papież Franciszek odwołał wyjazd na szczyt klimatyczny

 

Niewielka uroczystość jest planowana na godzinę 10:00 w watykańskiej Auli Pawła VI. Będą tańce i śpiew, krótki pokaz cyrkowy oraz słodki poczęstunek - podaje gazeta. Przewidziano również wręczenie prezentów przybyłym dzieciom.

 

"Avvenire" przytacza wypowiedź papieża, który podkreślał jak ważne jest dzielenie się radością. Zwrócił uwagę na dzieci, które zginęły w Gazie, Ukrainie i Jemenie. "Pamięć o nich zachęca nas, abyśmy byli światłami dla świata, aby poruszać serca wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mogą powstrzymać wichurę przemocy" - mówił Franciszek.

Urodziny papieża Franciszka. Kto był najstarszym papieżem?

Franciszek kończy 87 lat i jest jednym z najstarszych papież w historii. Klemens XII, który kierował Kościołem w XVIII wieku dożył 88 lat, a Leon XIII zmarł w wieku 93 lat, w 1903 roku.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek musi ograniczyć aktywność. Watykan wydał komunikat ws. jego zdrowia

 

Teoretycznie obecnie najstarszym biskupem Rzymu w historii jest Benedykt XVI, który dożył 95 lat, choć już jako emerytowany papież. Do jego abdykacji doszło w 2013 roku, kiedy miał 86 lat.

Jakub Krzywiecki / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie