Decyzja ministra Sienkiewicza. Spółki regionalne Polskiego Radia w stanie likwidacji

Polska
Decyzja ministra Sienkiewicza. Spółki regionalne Polskiego Radia w stanie likwidacji
PAP/Leszek Szymański
Spółki regionalne Polskiego Radia w stanie likwidacji

"Podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu" - przekazał minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz. Wcześniej postąpił tak samo wobec TVP, PAP i Polskiego Radia.

"W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu" - poinformował w piątek wieczorem na portalu X szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz.

Regionalne rozgłośnie Polskiego Radia osobnymi spółkami. Są to: Radio Białystok, Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Pomorza i Kujaw, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Dla Ciebie (nadaje w Warszawie), Radio Szczecin, Radio Wrocław oraz Radio Zachód (z siedzibą w Zielonej Górze).

 

W środę minister Sienkiewicz podjął decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

 

Przypomnijmy też, że ustawa okołobudżetowa na rok 2024, która m.in. zakładała przekazanie środków na media publiczne, została zawetowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Głowa państwa uzasadniała, że nie zgadza się na przeznaczenie zapisanych w ustawie 3 mld zł na "nielegalnie przejęte media publiczne".

 

ZOBACZ: Politycy PiS interweniują ws. mediów publicznych. Weszli do siedziby Polskiego Radia

 

"W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela" - podkreślał Sienkiewicz w uzasadnieniu. 

Nowi prezesi PAP, TVP i Polskiego Radia

Dodajmy, że 19 grudnia Sejm przegłosował uchwałę o "przywróceniu ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej", a minister kultury i dziedzictwa narodowego dzień później ogłosił, że we wtorek odwołał prezesów oraz rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, powołując się na przepisy Kodeksu spółek handlowych. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które z kolei wyłoniły nowe zarządy spółek. 

 

ZOBACZ: Kontrola poselska w TVP. "Miliony dla PiS-owskich szefów"

 

Jak informowaliśmy w polsatnews.pl Tomasz Sygut został nowym prezesem TVP, Polską Agencją Prasową będzie zarządzał Marek Błoński, a nowym prezesem Polskiego Radia, został mianowany Paweł Majcher.

 

W piątek poinformowano, że w sprawie działań ministra śledztwo podejmie prokuratura. Chodzi dokładnie o "przekroczenie uprawnień w dniu 19 grudnia w Warszawie poprzez podjęcie bez podstawy prawnej decyzji o odwołaniu prezesów zarządów oraz odwołaniu i powołaniu Rad Nadzorczych TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, czym działano na szkodę interesu publicznego". 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie