Donald Tusk reaguje na weto prezydenta: "Wstyd". Andrzej Duda odpowiada

Polska
Donald Tusk reaguje na weto prezydenta: "Wstyd". Andrzej Duda odpowiada
PAP/Piotr Nowak

"Prezydenckie weto zabiera pieniądze nauczycielom przedszkolnym i początkującym, za to znosi 'kominówkę', czyli umożliwia nieograniczone podwyżki dla prezesów państwowych spółek i agencji. Wstyd" - tak prezydenckie weto ustawy okołobudżetowej skomentował premier Donald Tusk. Na wpis premiera błyskawicznie zareagowała głowa państwa.

"Wesołych Świąt, Prezydencie. Poszkodowanych uspokajam: poradzimy sobie z tym" - stwierdził premier Donald Tusk.

 

Na wpis premiera prezydent zareagował w niecałą godzinę.

 

"Cieszę się, że pisze Pan, że sobie poradzicie. To oznacza, że tak jak apelowałem zwołacie Sejm i Senat po Świętach i przegłosujecie moja ustawę, w której będą podwyżki dla nauczycieli itp. ale bez 3 mld na publiczne media. I wzajemnie - Wesołych Świąt Panie Premierze!" - odpowiedział Andrzej Duda.

Weto prezydenta. Chodzi o media publiczne

W sobotę wieczorem, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 mld zł na media publiczne.

 

"Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa" - uzasadnił. Dodał, że po Świętach złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m.in. podwyżek dla nauczycieli i pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej.

 

Andrzej Duda zareagował w ten sposób na zmiany w mediach publicznych. W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet w środę prezydent stwierdzał, że działania ministra i rządu to "anarchia".

 

 

bas
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie