Andrzej Duda ogłasza weto ustawy okołobudżetowej. "Nie może być na to zgody"

Polska
Andrzej Duda ogłasza weto ustawy okołobudżetowej. "Nie może być na to zgody"
PAP/Leszek Szymański
Andrzej Duda wetuje ustawę okołobudżetową

"Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne" - przekazał w sobotę prezydent Andrzej Duda. Dodał, że "nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa". "Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić" - stwierdził.

Prezydent Andrzej Duda przekazał, że po Świętach Bożego Narodzenia niezwłocznie złoży do Sejmu własny projekt, dotyczący m. in. podwyżek dla nauczycieli i "pozostałych wydatków zaplanowanych w ustawie okołobudżetowej".

 

"W związku z powyższym wzywam Marszałka Sejmu Szymona Hołownię oraz Marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską do pilnego zwołania obrad obu Izb w celu rozpatrzenia i przyjęcia projektu jeszcze w tym roku" - dodał prezydent.

Andrzej Duda wetuje ustawę okołobudżetową. Proponuje własny projekt

Głowa państwa stwierdziła również, że próba finansowania mediów publicznych przy pomocy ustawy okołobudżetowej jest w obecnej sytuacji "niemożliwa do zaakceptowania".

 

"W moim projekcie ustawy wszystkie inne wydatki budżetowe - na czele z podwyżkami wynagrodzeń dla nauczycieli - zostaną zachowane" - dodał prezydent.

 

Prezydent może zawetować ustawę okołobudżetową, jednak nie ma możliwości zawetowania samej ustawy budżetowej. Zgodnie z Konstytucją, głowa państwa w przypadku wątpliwości może skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Zmiany w mediach publicznych

Andrzej Duda zareagował w ten sposób na zmiany w mediach publicznych. Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Z kolei w środę resort kultury przekazał, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i ich rady nadzorcze. Minister powołał nowe rady nadzorcze spółek, które z kolei wyłoniły nowe zarządy spółek. 

 

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet w środę prezydent stwierdzał, że działania ministra i rządu to "anarchia".

 

- Jeżeli pan premier i jego ministrowie chcą zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, proszę bardzo, ale najpierw trzeba zmienić ustawę, a nie przyjmować w Sejmie akt, który nie jest aktem prawnym, który nie tworzy obowiązującego prawa - mówił Andrzej Duda.

Ustawa okołobudżetowa: Podwyżki dla nauczycieli, miliardy do mediów publicznych

W środę sejmowa i senacka większość zagłosowały za projektami ustawy okołobudżetowej na rok 2024, oraz nowelizacji tegorocznej ustawy okołobudżetowej.

 

Proponowane przez rząd zmiany zakładały m.in. podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, które mają wzrosnąć o 30 procent. W zapisach znaleźć można było także rozwiązania umożliwiające przekazanie skarbowych papierów wartościowych różnym podmiotom m.in. uczelniom, Funduszowi Reprywatyzacji, PKP, przedsiębiorstwom górniczym oraz mediom publicznym.


W projekcie ustawy okołobudżetowej na rok 2024 założono również, że do mediów publicznych trafią trzy miliardy złotych.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie