Pogoda na piątek, 22.12.23: Śnieg, ostrzeżenia meteo i wichury

Polska
Pogoda na piątek, 22.12.23: Śnieg, ostrzeżenia meteo i wichury
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Jeśli komuś marzy się stabilna, przewidywalna pogoda, to w piątek zdecydowanie nie znajdzie jej w naszym kraju. Warunki meteo będą bardzo trudne i niezwykle dynamiczne. Co warto odnotować, nad niektórymi regionami Polski spodziewamy się opadów śniegu.

Jaka pogoda w piątek, 22.12.23 rano?

Nie będzie to łatwy dzień w pogodzie. Już nad ranem, nad Opolszczyznę i Górny Śląsk nasunie się front z opadami śniegu. Spodziewamy się, że najmocniej da się we znaki na północ od linii Opole – Katowice, jednak w tej chwili niewiele wskazuje na to, by biały puch utrzymał się dłużej niż przez kilka godzin.


W całym kraju temperatury będą zbliżone do 0-2 stopni na plusie. Tradycyjnie już, nieco chłodniej będzie w górach - tym razem zarówno w Karpatach, jak i w Sudetach. Mróz najmocniej chwyci w Tatrach. Spodziewamy się, że słupki rtęci mogą zatrzymać się tam przy -10 stopniach Celsjusza.


Nad sporą częścią Polski możliwe wypogodzenia. Przewidujemy, że słońce przypomni o sobie:

  • na Pomorzu,
  • w województwie lubuskim,
  • na Dolnym Śląsku,
  • w Wielkopolsce,
  • na Opolszczyźnie,
  • na Górnym Śląsku,
  • w Małopolsce.

Lokalnie chmury będą nawet rozrywane na Mazowszu - i to pomimo tego, że w tym samym czasie nad tym regionem będą przechodzić niewielkie opady deszczu. Krótko po wschodzie słońca możliwe bardzo intensywne opady śniegu na Pomorzu Gdańskim, możliwe, że także w województwie kujawsko-pomorskim. 


Uwaga! Warunki meteo będą bardzo trudne. IMGW ostrzega przed:

  • silnym wiatrem,
  • intensywnymi opadami śniegu,
  • intensywnymi opadami deszczu. 

Zachęcamy, by na bieżąco śledzić informacje na stronach IMGW oraz by zachować szczególną ostrożność.

 

fot za: IMGW
fot za: IMGW

Jaka pogoda w piątek 22.12.23 popołudniem?

Czeka nas dość chłodny dzień. W piątek, w tzw. południe słoneczne nie spodziewamy się, by słupki rtęci przekroczyły 3-4 stopnie Celsjusza na plusie. Na nizinach istnieje pewne ryzyko przymarzania topiącego się śniegu, co może znacząco utrudnić życie kierowcom.

 

fot za: WXCHARTS
fot za: WXCHARTS

 

Najchłodniej w pasie północnym - tam przez niemal cały dzień temperatura zbliżona do zera stopni. Ujemne wskazania odnotujemy w Beskidzie Śląskim, Małym, Żywieckim oraz w Tatrach i w Karkonoszach. Praktycznie w całej Polsce będzie bardzo mocno wiało, jednak najtrudniejsza sytuacja będzie w północnej i centralnej części kraju.

 

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

Jaka pogoda w piątek, 22.12.23 wieczorem?

Temperatura nad Polską szybko zacznie spadać. Spodziewamy się lekkich przymrozków (zapewne zbliżonych do -1 stopnia Celsjusza) nad niemal całym krajem. Tylko w województwach zachodnich wskazania na termometrach zbliżą się do 1-2 stopni na plusie.

 

fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)
fot za: mapy.meteo.pl (UM, 1,5 km)

 

Słabe opady śniegu możliwe praktycznie we wszystkich województwach znajdujących się na prawym brzegu Wisły. Najwięcej białego puchu może spaść na Podlasiu i we wschodniej części Mazowsza. Nad całą Polską zachodnią rozgości się piękne, bezchmurne niebo. W centrum chmury, a na wschodzie wspomniany przed chwilą śnieg.


Sytuacja meteorologiczna na pierwszy rzut oka będzie stabilna. To jednak tylko pozory, gdyż nad ranem, nad Opolszczyznę i Górny Śląsk nasunie się wielki front z opadami śniegu, które będzie wręcz można określić mianem śnieżyc! O tym, co czeka nas w sobotę, opowiemy w jutrzejszym newsie pogodowym! 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie