Grzegorz Braun wyrzucony z komisji sejmowych. Posłowie byli prawie jednomyślni

Polska
Grzegorz Braun wyrzucony z komisji sejmowych. Posłowie byli prawie jednomyślni
Associated Press/Czarek Sokolowski
Poseł Grzegorz Braun został usunięty z komisji sejmowych

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun został pozbawiony miejsca w komisji obrony narodowej i komisji ds. Unii Europejskiej, w których zasiadał. Decyzja zapadła w sejmowym głosowaniu. Za wydaleniem Brauna z komisji opowiedziało się 373 posłów. To efekt skandalu, który wywołał gasząc postawioną na sejmowym korytarzu chanukiję za pomocą gaśnicy.

Pierwsze posiedzenia komisji sejmowych odbyły się niemal dokładnie miesiąc temu. Mimo tak krótkiego okresu ich funkcjonowania zmianie uległ skład dwóch z nich. Decyzją Sejmu w komisji ds. Unii Europejskiej a także komisji obrony narodowej nie będzie już zasiadał poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

 

To kolejna kara nałożona na polityka za incydent z 12 grudnia, kiedy za pomocą gaśnicy Braun zgasił stojącą na sejmowym korytarzu świecę chanukową. Jest to również drugi raz, gdy Braun jest usuwany ze składu komisji obrony narodowej, wcześniej został z niej wykluczony w marcu 2022 roku.

Grzegorz Braun usunięty z komisji sejmowych. Kilku posłów Konfederacji nie przyszło na głosowanie

Za ukaraniem posła głosowało 373 członków niższej izby parlamentu. Przeciw było 14 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu. W Sejmie zabrakło wielu przedstawicieli PiS, którzy od wtorku sprawują "warty" w siedzibie Telewizji Polskiej. Nieobecni to m.in. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Walka o TVP. Posłowie PiS okupują gmach na Woronicza. Twierdzą, że to "obrona demokracji"

 

Jedynymi posłami, którzy głosowali przeciwko wnioskowi o usunięcie Brauna z komisji byli politycy Konfederacji. Klub był w tej kwestii jednomyślny, jednak nie wszyscy jego przedstawiciele pojawili się na głosowaniu. Poza samym Braunem na sali zabrakło Stanisława Tyszki, Kariny Bosak i Przemysława Wiplera.

 

Całkowicie zgodni w kwestii wydalenia polityka Konfederacji z komisji byli parlamentarzyści tzw. Koalicji 15 Października. Wszyscy politycy klubów KO, Polska 2050, PSL i Lewica zagłosowali za wnioskiem. Od głosu wstrzymało się 14 przedstawicieli PiS i dwóch członków koła poselskiego Kukiz'15.

Grzegorz Braun usunięty z komisji sejmowych. Kolejna kara za skandal

We wtorek 12 grudnia, podczas gdy na sali sejmowej posłowie zadawali pytania do Donalda Tuska po jego expose, Grzegorz Braun zgasił przy pomocy gaśnicy menorę chanukową. Polityk prysnął również zawartością gaśnicy w twarz uczestniczącej w wydarzeniu lekarce Magdalena Gudzińska-Adamczyk, która próbowała interweniować.

 

ZOBACZ: Na konto fundacji Grzegorza Brauna trafi ponad 200 tysięcy. Oświadczenie Zrzutka.pl

 

Za swoje zachowanie Grzegorz Braun został ukarany wykluczeniem z obrad i obcięciem uposażenia. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki złożył także w tej sprawie również zawiadomienie do prokuratury.

Kajetan Leśniak / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie