Na konto fundacji Grzegorza Brauna trafi ponad 200 tysięcy. Oświadczenie Zrzutka.pl

Polska
Na konto fundacji Grzegorza Brauna trafi ponad 200 tysięcy. Oświadczenie Zrzutka.pl
YouTube/Sejm RP
Na konto fundacji Grzegorza Brauna trafi ponad 200 tysięcy. Oświadczenie Zrzutka.pl

Choć w zeszłym tygodniu zbiórki na rzecz Grzegorza Brauna zostały zablokowane, portal zrzutka.pl przekazał, że środki, które do momentu zablokowania zostały zebrane, trafią na konto posła Konfederacji. "Nigdy nie stajemy się właścicielem środków już zgromadzonych na rachunkach płatniczych jej klientów i nie ma prawa nimi dowolnie dysponować" - wyjaśniono w oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu portal zrzutka.pl informował, że wszystkie aktywne zbiórki na rzecz posła Grzegorza Brauna zostały zablokowane. W oświadczeniu dodano, że jeśli w najbliższych dniach powstaną nowe zbiórki, one także będą przerywane. W uzasadnieniu decyzja padło, że zbiórki "rodziły ryzyko" naruszenia regulaminu strony i polskiego prawa, bo miały związek z "pochwalaniem, wspieraniem lub propagowaniem nienawiści, przemocy, dyskryminacji".

 

To pokłosie wydarzeń z Sejmu, gdzie Braun doprowadził do skandalu, gasząc świece chanukowe przy pomocy gaśnicy.

Pieniądze ze zbiórki trafią do Brauna. Portal nie miał wyboru

We wtorek jednak na profilu Zespół Brauna na portalu X pojawiła się informacja, że - mimo że portal zrzutka.pl zablokował zbiórki - na konto Fundacji Osuchowa, należącej do posła Konfederacji trafi łącznie 220 tysięcy złotych.

 

 

Do sprawy ponownie postanowił odnieść się portal Zrzutka.pl, zajmujący się zbieraniem środków. Po godzinie 14 wydał oświadczenie, z którego wynika, że faktycznie zablokowano zbiórki na rzecz Grzegorza Brauna, jednak środki, które przed blokadą zostały zebrane, musiały do niego trafić.

 

ZOBACZ: Przemysław Wipler o zachowaniu Grzegorza Brauna: Uratował go Szymon Hołownia

 

"Zrzutka.pl stanowi krajową instytucję płatniczą, podlegającą ustawie o usługach płatniczych. Środki wpłacane na określoną zbiórkę gromadzone są na rachunku płatniczym prowadzonym przez nas dla jej Organizatora i od momentu zaksięgowania wpłaty to Organizator staje się ich właścicielem" - wyjaśniono w oświadczeniu.

 

 

Zrzutka.pl podkreślił, że "nigdy nie staje się właścicielem środków już zgromadzonych na rachunkach płatniczych jej klientów i nie ma prawa nimi dowolnie dysponować".

 

Zaznaczono, że ewentualne decyzje o przeznaczeniu środków może podjąć uprawniony do tego organ, czyli prokuratura lub sąd.

Kara dla Grzegorza Brauna

Inicjatywa związana z założeniem zbiórek na rzecz Grzegorza Brauna pojawiła się po tym, jak marszałek Szymon Hołownia ogłosił, że Prezydium Sejmu ukarało posła odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku.

 

Braun został też zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji, ma też zakaz wystąpień z mównicy sejmowej. Część polityków uważa działania Konfederacji za niewystarczające i domaga się wykluczenia Brauna z klubu. Dodatkowo prokuratura Okręgowa w Warszawie z urzędu wszczęła postępowanie w tej sprawie.

Karolina Gawot / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie