Wielka Brytania. Próbował powstrzymać kichniecie. Nabawił się dziury w gardle
Próbę stłumienia kichnięcia przypłacił poważnym urazem. Ku przestrodze brytyjscy medycy rozpowszechnili historię 30-latka, u którego doszło do samoistnej perforacji tchawicy. Konieczny był pobyt w szpitalu. a rana zagoiła się po kilku tygodniach.
Lekarze ze szpitala w Ninewells w Szkocji apelują: kiedy poczujesz, że musisz kichnąć, najlepiej wypuścić powietrze.
Radę sformułowali po tym, jak do ich placówki zgłosił się 30-letni mężczyzna z samoistną perforacją tchawicy - wytworzeniem otworu na powierzchni narządu wewnętrznego. Pacjent próbował stłumić kichnięcie podczas jazdy samochodem.
Chciał ścisnąć nos, jednocześnie zaciskając usta. Nagle poczuł przeszywający ból szyi - relacjonuje "Guardian". Poszkodowany zgłosił się do szpitala w Ninewells. Lekarz, który zbadał mężczyznę, najpierw dotknął jego szyi. Wówczas usłyszał trzask. Następnie zlecono tomografię komputerową.
Rozerwana tchawica po kichnięciu
Jak się okazało, poszkodowany rozerwał tchawicę. Przypadek opisano w czasopiśmie naukowym BMJ Case Reports. "To było dla nas zaskakujące, że zgłosił się pacjent z szyją spuchniętą po kichnięciu" - powiedział doktor Rasads Misirovs w rozmowie z "Guardianem".
ZOBACZ: Stolica Indii najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie. Lekarze biją na alarm
Przed tomografią lekarze przeprowadzili z poszkodowanym dokładny wywiad i ustalili sekwencję wydarzeń. Późniejsze badania ujawniły powietrze uwięziono w tkankach szyi oraz otwór w tchawicy.
Misirovs powiedział, że "prawdopodobieństwo takich powikłań jest niezwykle rzadkie. To jak wygrana na loterii miliona funtów".
Rana goiła się pięć tygodni
30-latek został przyjęty na oddział i dostał leki przeciwbólowe. Przez 48 godzin pozostawał pod obserwacją. Otwór w tchawicy zagoił się w ciągu pięciu tygodni.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Rodzice walczą o życie córki. Lekarze chcą ja odłączyć od respiratora
Misirovs zaznaczył, że mogło skończyć się dużo gorzej. Jeśli usta i nos są zamknięte podczas kichania, ciśnienie w górnych drogach oddechowych może wzrosnąć 20-krotnie. "Najgorszym scenariuszem może być pęknięcie tchawicy skutkujące uduszeniem" - podkreślił lekarz.
Czytaj więcej