Katastrofa smoleńska. Mateusz Morawiecki: Raport podkomisji pokazał, jak przebiegała

Polska
Katastrofa smoleńska. Mateusz Morawiecki: Raport podkomisji pokazał, jak przebiegała
PAP/Radek Pietruszka
Premier odniósł się do raportu podkomisji smoleńskiej

- Raport podkomisji szeroko pokazał, jak przebiegała katastrofa w Smoleńsku; wnioski zostały wyciągnięte we właściwy sposób - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Żabiej Woli.

Szef rządu, przebywający we wtorek w Żabiej Woli (woj. mazowieckie), pytany był m.in. o zaprezentowany w poniedziałek przez wiceprezesa PiS Antoniego Macierewicza raport z pracy podkomisji smoleńskiej, według którego katastrofa z 10 kwietnia 2010 r. była wynikiem ingerencji Rosji. Macierewicz przekonywał, że zgromadzony materiał jest "bezspornym i niepodważalnym" dowodem na eksplozję, która rozpoczęła katastrofę smoleńską. Powiedział także, że raport "może i powinien stanowić podstawę podjęcia działań na arenie międzynarodowej, w tym możliwe złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka".

 

ZOBACZ: Premier: musimy zrobić wszystko, by katastrofa smoleńska była ostatnią tragedią w naszych dziejach

 

Szef rządu pytany, czy ustalenia raportu to stanowisko polskiego rządu, odparł: - I historia, i wcale nie tak dawna historia, a także teraźniejszość, brutalne mordy na Ukrainie pokazują, do czego Rosjanie są zdolni. Raport, który był przygotowywany długo, w sposób bardzo pieczołowity, pokazał niezwykle konstruktywnie, szeroko, posługując się detalami, analizując każdy detal, pokazał, w jaki sposób przebiegała katastrofa nad lotniskiem w Smoleńsku - powiedział premier Morawiecki.

Katastrofa smoleńska. Premier o wnioskach "wyciągniętych we właściwy sposób"

- Uważam, że zaangażowanie do tego zespołu międzynarodowych ekspertów o światowej sławie, przeprowadzenie bardzo skrupulatnych, żmudnych badań, doprowadziło nas do wyciągnięcia wniosków (...) jakie były przyczyny tego, że tak niewysoko nad ziemią, samolot, który uderzył w tę ziemię, rozpadł się na bardzo wiele drobnych kawałków, że ciała rozrzucone były na ogromnej odległości - kontynuował premier. Jak ocenił, "to wszystko wskazuje na to, że wnioski zostały wyciągnięte w sposób właściwy".

 

Mateusz Morawiecki zauważył, że niektórzy zarzucają podkomisji, że jej prace trwają długo. - Weźmy pod uwagę to, że nie mieliśmy dostępu przede wszystkim do głównego dowodu, czyli do wraku. Wrak został w sposób bezprawny zatrzymany. Ogromne błędy u samych początków, które były niestety winą ze strony rządu Donalda Tuska spowodowały, że wrak do Polski nie trafił. Śledztwo zostało przekazane wtedy w ręce tych, którym najbardziej zależało na ukryciu prawdziwych przyczyn, ukryciu dowodów - powiedział szef rządu. - Stąd, jestem przekonany, że te emocje, które wokół tego raportu są, powinny ustąpić teraz rzetelnej analizie wniosków raportu - dodał.

 

ZOBACZ: Bartłomiej Sienkiewicz w "Graffiti": Kaczyński uruchomił kolejną histerię dzielącą Polaków

 

- Już wkrótce, za tydzień, dwa, trzy bardzo dokładny raport zostanie przedstawiony opinii publicznej. Zachęcam do tego, by wszystkie redakcje, wszyscy, którzy chcą, przeanalizowali przyczyny katastrofy, zapoznali się z tym raportem, oglądnęli bardzo dokładnie, klatka po klatce film, który został skonstruowany na bazie tego raportu - powiedział Morawiecki.

 

- Wtedy myślę, że możemy utrzymać naszą narodową jedność, przyznać jednocześnie, że Rosjanie są zdolni do wszystkiego, zdolni także do takiej zbrodni, o której ciężko było wcześniej pomyśleć. A dziś podkomisja zebrała na to wystarczająco dużo dowodów, by okazało się to niestety prawdą - ocenił premier.

"Będziemy domagać się sprawiedliwości"

Na pytanie, jakie konkretne działania zostaną podjęte przez rząd w związku z tym raportem, odparł: - Oczywiście, tu przede wszystkim liczę na to, że prokuratorzy, prokuratura nie tylko weźmie te wnioski i je skonsoliduje i jednocześnie przedstawi w całościowej wersji ze swojej strony, ale także doprowadzi wreszcie do odpowiednich aktów oskarżenia". - Ale również będziemy domagali się sprawiedliwości i odpowiedniego potraktowania tej strasznej katastrofy, największej narodowej tragedii, która miała miejsce po II wojnie światowej na forum międzynarodowym przed odpowiednimi trybunałami - zaznaczył.

Użycie broni chemicznej na Ukrainie?

Wcześniej premier informował o doniesieniach w sprawie użycia broni chemicznej przez Rosję na terytorium Ukrainy.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Użycie broni chemicznej w Mariupolu. USA i Wielka Brytania sprawdzają

 

- Jest coraz więcej informacji i raportów, że w Ukrainie doszło do użycia broni chemicznej - mówił premier podczas wizyty w żłobku w Żabiej Woli.

 

- To kolejny szczebel zbrodni Rosji. Potrzebne są jak najdalej idące sankcje i dostawy broni - dodawał.

bas/ac/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie