Psy służące w armii będą mogły uzyskać stopnie wojskowe. Nowy przepis

Polska
Psy służące w armii będą mogły uzyskać stopnie wojskowe. Nowy przepis
Dowództwo Generalne Wojska Polskiego
Psy będą mogły uzyskać stopnie wojskowe

Sztab Generalny Wojska Polskiego poinformował w czwartek o wejściu w życie nowego rozkazu. Od teraz psy służące w armii będą mogły otrzymywać stopnie wojskowe. Z wnioskiem o awans czworonożnych towarzyszy będą mogli wystąpić przewodnicy psów, bądź dowódcy jednostek. Najwyższy rangą pies będzie mógł uzyskać stopień sierżanta.

"NajlePSIE info dnia! Stopnie wojskowe dla psów służących w Wojsku Polskim! Rozkaz już obowiązuje" - przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego w swoich mediach społecznościowych.  


Do ustalenia stopni niezbędna była aprobata szefa Sztabu.  

Psy dostaną stopnie wojskowe. Zapadła decyzja

O innowacyjnym pomyśle armia informowała już w połowie listopada, jednak dopiero teraz przepis wszedł w życie. Sztab Generalny ustanowił sześć stopni możliwych do uzyskania przez psy wojskowe. Najwyższy rangą będzie mógł uzyskać stopień sierżanta. Z kolei najniżej w hierarchii będzie szeregowy.  

 

ZOBACZ: Rewolucja w polskiej armii. Psy służbowe mogą otrzymać stopnie wojskowe


Z wnioskiem o awans będzie mógł wystąpić przewodnik psa lub dowódca jednostki, do której jest przypisany. Przyznane stopnie będą obowiązywać dożywotnio


Mianowania będą przyznawane z okazji święta Wojska Polskiego, jednostki wojskowej, w której pies służy lub innej uroczystości. Jednakże pies będzie mógł uzyskać nominację dopiero po ukończeniu kursu podstawowego i zdaniu specjalnego egzaminu.  

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie