Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony [RELACJA NA ŻYWO]
![Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony [RELACJA NA ŻYWO]](https://ipla.pluscdn.pl/dituel/cp/dk/dkzja42ucptky51wt8hojc5kykjf216f.jpg)
W środę prezydent dokonał zaprzysiężenia nowego rządu. Premier Donald Tusk udał się do Brukseli, na szczyt Rady Europejskiej. Dziennikarzom powiedział, że będzie starał się przekonać państwa członkowskie do dalszego wspierania Ukrainy.
Kończymy dzisiejszą relację.
Dziękujemy za uwagę!
- W expose usłyszałem rzeczy ważne i poważne. Premier Tusk tak jak premier Morawiecki rozumie, że u wrót Polski jest wojna - mówił w Polsat News profesor Sławomir Sowiński.
- Oczywiście, będą też igrzyska, będzie rytuał przejścia. Nastąpi próba odpowiedzi na emocje wyborców Platformy, którzy przez osiem lat protestowali przed sądami - ocenił politolog.
Dodał, że jego zdaniem rząd będzie kontynuować największe projekty poprzedniego rządu takie jak CPK.
Minister infrastruktur Dariusz Klimczak poinformował, że pojechał na granicę z Ukrainą, gdzie w ostatnich dniach protestowali przewoźnicy.
"Jadę na spotkanie z protestującymi przewoźnikami. Rozwiązanie problemu wymaga działań na kilku płaszczyznach. Zaczynam od rozmowy z przedsiębiorcami, którzy czują się poszkodowani oraz zaniedbani" - napisał minister.
"To pierwszy krok w serii działań, które podejmuję w pierwszych dniach mojej pracy" - dodał.
Radosław Sikorski złożył kwiaty na grobach Bronisława Geremka i Władysława Bartoszewskiego.
- Nie odmawiam wielkości innym politykom III RP, ale to byli moi szefowie - powiedział nowy szef MSZ.
Bronisław Geremek kierował MSZ w latach 1997-2000, a Władysław Bartoszewski pełnił tę funkcję dwukrotnie, najpierw w 1995 r., następnie w latach 200-2001.

Premier został zapytany o możliwości odblokowania funduszy z KPO.
- Jedno jest pewne. Wszystkie instytucje wiedzą, że w Polsce następuje renesans rządów prawa - powiedział Donald Tusk.
Polityk wskazał, że ważnym sygnałem dla UE było mianowanie Adama Bodnara na ministra sprawiedliwości. Dodał, że rząd przygotował dokumenty, które określają intencje legislacyjne nowego gabinetu. Dokumenty mają ułatwić rozmowy w UE na temat funduszy.
- Nie wiem, czy to jest komplement, że tak wiele osób uważa, że przekonam Viktora Orbana - mówił polskim dziennikarzom premier.
- Mimo wieloletniej przyjaźni, współpracy, a później wieloletniej różnicy zdań (...) mam poważne argumenty, ale nie jestem pewien, czy jestem tym człowiekiem, którego Viktor Orban najchętniej posłucha - dodał.
- Postaram się poszukać nowego klucza do przekonania premiera Orbana. Jak wiecie, to bardzo pragmatyczny polityk. To komplement - powiedział Donald Tusk.
Premier wskazał, że pomiędzy członkami UE istnieją ogromne różnice w podejściu do pomocy Ukrainie.
- Dajcie mi popracować. Dawno nie rozmawiałem z Viktorem Orbanem. Muszę obejrzeć to pole bitwy na nowo - powiedział Donald Tusk.
Premier został zapytany, jak zamierza przekonać pozostałych członków do pomagania Ukrainie.
- Perswazja. To nic nowego. Dzisiaj i jutro, to będzie trudna praca. Tu nie ma perspektyw dla cudów, ale w polityce, musimy zachować pozytywne nastawienie i wierzyć, że Ukraina może wygrać tę wojnę - powiedział Donald Tusk.
- Jak pamiętacie, kiedy byłem przewodniczącym Rady Europejskiej miałem obsesję na punkcie Rosji. Dziś nie mam satysfakcji, że miałem rację. Wolałbym, żeby było inaczej - mówił Donald Tusk.
Premier dodał, że będzie przekonywać kraje członkowskie do dalszego wspierania Ukrainy.
- Mówienie o "zmęczeniu wojną" jest nie do zaakceptowania. Tu chodzi o naszą przyszłość - wskazał.
- Dla mnie to specjalna chwila ze względu na moment w geopolityce. Jest mi smutno, że nic się nie zmieniło, a sytuacja Ukrainy pogarsza się - mówił Donald Tusk
-Tęskniłem - powiedział premier Donald Tusk do dziennikarzy w Brukseli przed unijnym szczytem.
- Cieszę się, że znowu tu jestem. Polska wróciła do Europy - dodał.
Prezydent Andrzej Duda weźmie w czwartek udział w uroczystości zapalenia świec chanukowych w Sejmie.
"Wiadomość o wtorkowym incydencie dotarła do Prezydenta w czasie, kiedy składał wizytę w Genewie w związku z 75. rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. To była szokująca i przykra informacja, także dlatego, że dzień wcześniej w Pałacu Prezydenckim, zgodnie z wieloletnią tradycją, Prezydent z Pierwszą Damą gościł przedstawicieli społeczności żydowskiej" - napisano w oświadczeniu Pałacu Prezydenckiego.
- Każdą grupę społeczną trzeba przeanalizować, bo nie można porównywać wynagrodzenia policjanta, który również potrzebuje wsparcia, a na pewno na innym poziomie wynagrodzenie ma pani w okienku na poczcie - powiedziała Krystyna Pawliczak.
- Na początek 30-proc. podwyżki otrzymają nauczyciele, którzy od wielu lat czekają na to, żeby przynajmniej wyrównać ich pensje - mówiła w Polsat News Krystyna Pawliczak.
- Plany na najbliższe dni są oczywiste. Musimy w trybie pilnym przystąpić do prac nad budżetem. To będzie wymagający budżet, ale jestem absolutnie przekonany, że ze współpracownikami z Ministerstwa Finansów jesteśmy w stanie przedłożyć projekt w wymaganym terminie - powiedział minister finansów Andrzej Domański.
Platforma do organizacji zbiórek pieniężnych w internecie "zrzutka pl" zablokowała zbiórkę funduszy dla Grzegorza Brauna. Poseł Konfederacji zakłócił wczoraj przy pomocy gaśnicy uroczystość zapalenia świec chanukowych w Sejmie.
“Wszystkie aktywne zbiórki na rzecz posła Grzegorza Brauna zostały zablokowane. Wszystkie nowe zrzutki na ten cel powstające w ciągu najbliższych dni również będą przerywane” - napisano.
"Głównymi tematami dyskusji pomiędzy przywódcami europejskimi będą sprawy bezpieczeństwa, w tym m.in. dalsze wsparcie dla Ukrainy, bieżąca sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także migracje" - napisano w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.
"Na posiedzeniu Rady Europejskiej liderzy omówią również wzmacnianie unijnego bezpieczeństwa oraz zdolności obronnych Unii Europejskiej i jej krajów. Dotyczy to w szczególności zwiększenia inwestycji w sektorze zbrojeniowym" - dodano.
Premier Donald Tusk przybył do Brukseli, gdzie weźmie udział w spotkaniu Rady Europejskiej oraz w szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie.
Jak informowaliśmy wcześniej, Komisja ds. Służb Specjalnych wydała pozytywną opinię dotyczącą wniosku premiera Donalda Tuska o odwołaniu szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.
Więcej na ten temat piszemy tutaj.
Z nowym ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem rozmawiała dzisiaj wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jurova.
"Gratulacje drogi Adamie i powodzenia w nowej pracy" - napisała po rozmowie.
"Z zadowoleniem przyjmuję zamiar Polski natychmiastowego przystąpienia do Prokuratury Europejskiej. Jest to ważna zmiana w podejściu do współpracy na poziomie UE w sprawach sądowych" - dodała.
Nowym ministrem sprawiedliwości został Adam Bodnar. Jego pierwszą decyzją było złożenie wniosku do premiera o przystąpienie do Prokuratury Europejskiej.
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych m.in. opiniuje wnioski premiera o powołanie i odwołanie szefów służb cywilnych - AW, ABW, CBA oraz wojskowych - SWW i SKW. Premier nie jest związany jej treścią, jednak do przeprowadzenia zmian potrzebne są też jeszcze opinie prezydenta oraz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych.
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała w środę wniosek premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW - dowiedziała się PAP. Opinia komisji jest jednym z elementów potrzebnych do zmian osobowych na tych stanowiskach.
Posłowie pozytywnie zaopiniowali otrzymane w środę przed posiedzeniem komisji wnioski o odwołanie szefa Agencji Wywiadu płk. Bartosza Jarmuszkiewicza, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - płk. Krzysztofa Wacławka, Służby Wywiadu Wojskowego - gen. bryg. Marka Łapińskiego oraz Służby Kontrwywiadu Wojskowego - gen. bryg. Macieja Szpanowskiego oraz szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzeja Stróżnego.
"Do roboty!" - napisał Michał Kołodziejczak, publikując zdjęcie z siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Beata Szydło nagrała wypowiedź, w której nazwała wyjazd Donalda Tuska na szczyt Rady Europejskiej "wielkim wyzwaniem".
- W Brukseli rozpoczyna się szczyt Rady Europejskiej. Dzisiaj rozmowa będzie dotyczyła współpracy z Bałkanami Zachodnimi, ale jutro będzie realizowany normalny program Rady Europejskiej. Polskę reprezentować będzie po ostatnich wyborach premier Donald Tusk - powiedziała Beata Szydło.
- Warto przypomnieć premierowi, że siedząc przy stole w Brukseli, należy zawsze reprezentować interes Polski i Polaków, dbać o nasze sprawy, nie ulegać wpływom - dodała.
Były premier Mateusz Morawiecki upamiętnił 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
"Dziś wciąż powinniśmy pamiętać o jego ofiarach, cierpieniach milionów Polaków, odwadze członków Solidarności i Solidarności Walczącej, którzy walczyli z reżimem o naszą wolność. Wolność, która nadeszła! Korzystajmy z niej mądrze. Dbajmy o Polskę, niepodległość i demokrację" - napisał na X Mateusz Morawiecki.
- Pozostaje kwestia pilnego wyjaśnienia sprawy inwestycji w SMRy (małych redaktorów modułowych, red.), ale to wiceminister koordynator służb specjalnych dostał zadanie wyjaśnienia tych kwestii - powiedział Borys Budka.
Borys Budka został zapytany o możliwość rezygnacji Daniela Obajtka z funkcji prezesa Orlenu.
- Taka zapowiedź padła publicznie, więc oczywiście spodziewam się i oczekuję takiego ruchu. Pan prezes Obajtek wyraźnie powiedział, że jest przedstawicielem jednego środowiska politycznego i czuje się z nim związany. Dlatego, doceniając tę szczerość, oczekiwałbym na bardzo szybkie podjęcie określonych kroków, czyli podanie się do dymisji - powiedział Borys Budka.
- Przekazano mi najważniejsze wyzwania, które stoją przed naszym resortem - wskazał Borys Budka.
- Jak państwo doskonale wiecie, są wśród nich wnioski spółek węglowych dotyczące planów finansowych. One będą rozpatrywane przez nowe kierownictwo tak, by zapewnić funkcjonowanie górnictwa - powiedział nowy minister aktywów państwowych.
- Chciałem podziękować pracownikom ministerstwa i pani minister za sprawne przekazanie resortu. Dzisiaj sekretarzem stanu w resorcie na mój wniosek został pand doktor Robert Kropiwnicki Powiedział Borys Budka. Polityk został dzisiaj zaprzysiężony na ministra aktywów państwowych.
Dodał, że pozostałe decyzje personalne będzie ogłaszać po powrocie Donalda Tuska z Brukseli, co powinno nastąpić w poniedziałek lub w sobotę.
Wspólne stanowisko senatorów. - Potępiamy zachowanie posła Grzegorza Brauna, który w Sejmie użył gaśnicy, by zgasić świece zapalone z okazji święta Chanuki, a tym samym zakłócił uroczystość religijną; jesteśmy jednoznacznie przeciw wszelkim przejawom antysemityzmu i ksenofobii - podkreślają przedstawiciele izby wyższej parlamentu.
Nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek zapowiedział podwyżki 30 proc. dla nauczycieli akademickich i likwidację niektórych jednostek naukowych powołanych przez poprzedniego ministra.
Muzeum POLIN w Warszawie potępiło Grzegorza Brauna oraz każdego, kto będzie próbował zbić kapitał polityczny na zachowaniu posła Konfederacji.
- Jestem tutaj, aby realizować wolę ludzi - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, który objął kierownictwo resortu kultury i dziedzictwa narodowego.
Nowa minister zdrowia Izabela Leszczyna spotka się w środę z szefem Narodowego Funduszu Zdrowia i prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej.
Sławomir Mentzen poinformował, że Grzegorz Braun został zawieszony w prawach członka klubu Konfederacji oraz ukarany zakazem wystąpień z mównicy.
Donald Tusk jest w drodze do Brukseli. Będzie reprezentował Polskę na szczycie UE-Bałkany Zachodnie. Dzień później ma wziąć udział w posiedzeniu Rady Europejskiej.
Prof. Adam Bodnar przywróci unijne flagi w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ma to być jedna z pierwszych decyzji nowego szefa resortu.
Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że przywrócenie słowa "pracy" do nazwy ministerstwa jest symbolicznym docenieniem pracy Polek i Polaków.
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych otrzymała wnioski premiera Donalda Tuska o odwołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.
Monika Horna-Cieślak poinformowała, że 20 grudnia odbędzie się ślubowanie Rzecznika Praw Dziecka.
- Polska to jest święta rzecz. Nie zawsze się będziemy zgadzać i dokonywać tych samych wyborów, ale nigdy nie możemy tej naczelnej zasady zatracić. Proszę wszystkich, aby szukać tego co łączy. Można toczyć spór polityczny i do tego jest przestrzeń w parlamencie. Są jednak rzeczy, które muszą być wspólne - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz w czasie przejęcia władzy w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Mariusz Błaszczak wręczył nowemu szefowi MON Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi mapę na której są zaznaczone nowe jednostki wojskowe. - Liczę na to, że nie znikną z niej jednostki, które teraz tworzymy- powiedział ustępujący minister.
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk wsiadł do samolotu, którym odleci do Brukseli na spotkanie z przywódcami unijnymi.
Trwa uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku Ministra Obrony Narodowej. Władysław Kosiniak-Kamysz nowym szefem resortu.
Radosław Sikorski po raz drugi w swojej karierze został szefem dyplomacji.
- Mam nadzieję na otwarty, szczery dialog. To co będzie dla mnie ważne to transparentność w informowaniu dzięki mediom. Każdy z nas był, jest albo będzie pacjentem. Głęboko wierzę, że wszystkie zawody medyczne myślą tak samo jak ja. Ten, który przychodzi do lekarza nie jest świadczeniobiorcą tylko pacjentem". - powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Radosław Sikorski poinformował, że podsekretarzami stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zostaną Robert Kupiecki i Marek Prawda.
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa kolegium ds. służb specjalnych z udziałem Donalda Tuska.
"Zaprzeczenie reguł demokracji parlamentarnej". Senator PiS Stanisław Karczewski krytykuje propozycje zmian PO w regulaminie izby wyższej parlamentu.
W Pałacu Prezydenckim trwa uroczystość wręczenia przez prezydenta odznaczeń państwowych działaczom opozycji antykomunistycznej w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
- Cieszę się, że będę kierowała resortem, w którym kluczową emocją jest wrażliwość - powiedziała nowa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy.
Bożena Żelazowska z PSL i Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy zostaną wiceministrami kultury i dziedzictwa narodowego w rządzie Donalda Tuska - poinformował szef resortu kultury Bartłomiej Sienkiewicz.
W Ministerstwie Sportu i Turystyki Sławomir Nitras wręczył kwiaty ustępującej minister Danucie Dmowskiej-Andrzejuk, którymi ona sama przywitała nowego szefa sportu.
Radosław Sikorski zostając ministrem spraw zagranicznych, przestał pełnić mandat eurodeputowanego. Kolejny na liście w wyborach w 2019 roku był Krzysztof Brejza, który jest posłem na Sejm RP. Następną osobą w kolejce jest wieloletni europoseł Janusz Zemke z Lewicy.
Ustępujący minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wręczył prof. Adamowi Bodnarowi książkę o potrzebie ochrony wolności religijnej oraz płytę z piosenkami posła PiS Michała Wójcika.
- Niech śpiew ministra Wójcika panu towarzyszy - powiedział Warchoł, przekazując również pozdrowienia od Zbigniewa Ziobry.
- Głównym przesłaniem tego rządu będzie doprowadzenie do tego, aby przestrzegane były wartości konstytucyjne. Będę robił wszystko, aby naprawić to co zostało popsute w kwestiach praworządności - powiedział prof. Adam Bodnar.
Marcin Warchoł przekazał władzę prof. Adamowi Bodnarowi w Ministerstwie Sprawiedliwości.
- Polska młodzież powinna poznawać historię, ale nie w takiej formie, jak było to w słynnym podręczniku dla HiT-u - twierdzi minister Nowacka.
- Zadeklarowaliśmy, że będziemy odchodzić od zadawania prac domowych. Rewolucja jest niemożliwa i zapewniam, że nie nastąpi to z dnia na dzień. Apeluję do wszystkich nauczycieli, żeby w tym roku nie zadawali dzieciom prac domowych na święta - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.
- Dla osób, które powierzyły mi funkcję ministra edukacji, szkoła jest miejscem otwartego dialogu dla każdej i każdego. Nauczyciele traktowani są dobrze i godnie, a uczniowie idą do szkoły z radością. To są wielkie wyzwania, na które jesteśmy gotowi. - zadeklarowała Barbara Nowacka.
"Gratulujemy Donaldowi Tuskowi utworzenia nowego rządu naszej sojuszniczej Polski, po historycznej frekwencji w październikowych wyborach. Nie mogę się doczekać współpracy z premierem Tuskiem w celu budowania długoterminowego, strategicznego partnerstwa amerykańsko-polskiego". - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Szefem dyplomacji został Radosław Sikorski. - Jestem wzruszony i przejęty, że ponownie mogę służyć Polsce jako minister spraw zagranicznych. (...) Będę każdą godzinę poświęcał na służbie ojczyzny - przekazał Sikorski.
Donald Tusk złożył pierwszy podpis jako Prezes Rady Ministrów w 2023 roku.
Poseł PiS Piotr Müller opublikował zdjęcie ze spotkania Mateusza Morawieckiego i Donalda Tuska.
- Prezydent wysyła do nas dzisiaj znak, że sygnał społeczeństwa do niego też dotarł. 74 proc. to jest naprawdę bardzo poważna rzecz. Ile razy wcześniej rozmawiałem z prezydentem Dudą bardzo często podkreślał swój wynik wyborczy. To jest chyba coś, co on czuje i rozumie - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
- Prezydent wysyła do nas dzisiaj znak, że sygnał społeczeństwa do niego też dotarł. 74 proc. to jest naprawdę bardzo poważna rzecz. Ile razy wcześniej rozmawiałem z prezydentem Dudą bardzo często podkreślał swój wynik wyborczy. To jest chyba coś, co on czuje i rozumie - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
- Wygraliśmy wybory w procesie przejrzystym, pozbawionym przemocy, pełni demokratycznym, konstytucyjnym i z potężną legitymacją społeczną - wyliczył Szymon Hołownia.
Szymon Hołownia odniósł się do słów prezydenta Andrzeja Dudy w których stwierdził, że nowy rząd wygrał wybory w procesie politycznym, trwającym od 15 października.
- Pan prezydent musiał zrobić "Panu Bogu świeczkę i diabłu ogarek" - powiedział marszałek Sejmu.
Członkowie nowej Rady Ministrów weszli do budynku Kancelarii Premiera.
Wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podał się do dymisji po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska.
Autokar wraz z członkami nowego rządu odjechał spod Pałacu Prezydenckiego. Ministrowie zmierzają do Kancelarii Premiera.
"Od dziś Polska ma rząd demokratyczny, kompetentny i proeuropejski" - napisała europarlamentarzystka Platformy Obywatelskiej i była premier Ewa Kopacz.
Małgorzata Tracz z Koalicji Obywatelskiej zapewniła, że nowy rząd już rusza do pracy.
Europosłanka PiS Beata Mazurek nazwała nowy rząd "koalicją 13 grudnia"

Premier Donald Tusk na wspólnym zdjęciu z nowo powołanymi członkami rządu podczas uroczystości zaprzysiężenia kierowanego przez siebie gabinetu w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.
Prezes Rady Ministrów oraz ministrowie zostali zaprzysiężeni. Zakończyła się oficjalna część uroczystości.
Po zakończonym przemówieniu, członkowie nowej Rady Ministrów pozowali do pamiątkowego zdjęcia z prezydentem Andrzejem Dudą.
Panie prezydencie, dobro ojczyzny i pomyślność obywateli będzie naszym największym przykazaniem - zakończył swoje przemówienie Donald Tusk.
- Wierność postanowieniom Konstytucji to będzie znak firmowy tego rządu - zapewnił premier. Podkreślił, że "moda na słowo Konstytucja nie minie do ostatnich dni ich rządów".
Donald Tusk wskazał, że 15 października miał miejsce "historyczny werdykt".
- Jestem bardzo wzruszony, to jest wyjątkowa chwila nie tylko w skali biografii jednego człowieka. Widzimy w ostatnich dniach poruszenie ludzkich serc - rozpoczął swoje przemówienie Donald Tusk.
Posłanka Monika Rosa, pogratulowała Adamowi Szłapce objęcia stanowiska ministra ds. europejskich.
Andrzej Duda zakończył swoje przemówienie. Głos zabiera nowo wybrany premier Donald Tusk.
- Panie premierze, życzę powodzenia w realizacji zobowiązań, które powzięliście wobec Polaków - powiedział prezydent Duda, zwracając się do nowego Prezesa Rady Ministrów i reszty członków rządu.
- Nie ma chyba wątpliwości, że jako ten, który dwukrotnie był wybierany na prezydenta przez obywateli chciałbym, aby to co służy obywatelom zachowało się i służyło jak najdalej. Jestem otwarty na współpracę - podkreślił Andrzej Duda.
- Nie będę wetować tego, co będzie dobre dla Polski. Zapraszam do rozmowy, zawsze znajdzie się na to czas - zapewnił Andrzej Duda.
- W przyszłą środę chcę zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego - zapowiedział Andrzej Duda.
- To szczególna sytuacja i dlatego państwu gratuluję. Już tłumaczę. Nie było tak od 89. roku. Wykazaliście się państwo niesamowitym uporem i ten proces przejęcia władzy zakończył się dziś, tu, w Pałacu Prezydenckim. To ważny moment dla Rzeczypospolitej. Od dziś będziemy władzę wykonawczą nieść wspólnie - powiedział w czasie swojego przemówienia prezydent Andrzej Duda.
"Czekaliśmy osiem lat na nasz rząd" - napisała Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej i była wicemarszałek izby wyższej parlamentu.
Andrzej Duda przywitał osoby uczestniczące w zaprzysiężeniu i rozpoczął swoje przemówienie słowami "Warto być Polakiem".
Dariusz Wieczorek z Lewicy został ministrem odpowiedzialnym za szkolnictwo wyższe.
Ministrem ds. Unii Europejskiej został szef Nowoczesnej Adam Szłapka.
Do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraca Radosław Sikorski, dotychczasowy europoseł z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Ministrem kultury i dziedzictwa narodowego został polityk Koalicji Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.
Tomasz Siemoniak zostaje ministrem - członkiem Rady Ministrów. Odpowiadać będzie za służby specjalne
Ministrem rolnictwa i rozwoju wsi został Czesław Siekierski z PSL
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zostaje ministrem funduszy i polityki regionalnej.
Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej w nowym rządzie zajmie się polityką senioralną.
Przewodnicząca Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka zostaje ministrem edukacji.
Ministrem sportu i turystyki zostaje poseł PO Sławomir Nitras.
Ministerstwem Zdrowia pokieruje Izabela Leszczyna. Polityczka KO podpisała deklarację.
Ministrą ds. równości została Katarzyna Kotula z Nowej Lewicy.
Prezydent Andrzej Duda powołał Dariusza Klimczaka z Polskiego Stronnictwa Ludowego na stanowisko ministra infrastruktury.
Marcin Kierwiński został ministrem spraw wewnętrznych i administracji. Polityk KO podpisał przysięgę.
Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Donalda Tuska, powołał w skład Rady Ministrów Krzysztofa Hetmana na urząd ministra rozwoju i technologii.
Ministrem Klimatu i Środowiska została Paulina Hennig-Kloska z Polski2050
Jan Grabiec został ministrem-członkiem Rady Ministrów. Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył przysięgę.
Andrzej Domański został zaprzysiężony na ministra finansów. W resorcie zajmującym się rodziną, pracą i polityką społeczną kierownictwo objęła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Nowej Lewicy.
Kancelaria Premiera udostępniła zdjęcie z momentu zaprzysiężenia Donalda Tuska na Prezesa Rada Ministrów.
Ministrem przemysłu została Marzena Czarnecka. Resort swoją siedzibę będzie mieć na Śląsku.
Ministrem aktywów państwowych został Borys Budka. Polityk Koalicji Obywatelskiej złożył przysięgę.
Akt powołania w skład Rady Ministrów podpisali Maciej Berek, były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz posłanka z Gdańska Agnieszka Buczyńska.
Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Krzysztof Gawkowski zaprzysiężeni na wicepremierów. Pierwszy z nich obejmie kierowanie MON, a drugi resortem cyfryzacji.
Donald Tusk został zaprzysiężony na premiera. Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o powołaniu przewodniczącego PO w skład Rady Ministrów.
W Pałacu Prezydenckim obecnymi gośćmi są m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
Rząd Donalda Tuska dotarł do Pałacu Prezydenckiego. Nowych ministrów przywitali wyborcy. O 9:00 powinno rozpocząć się zaprzysiężenie.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia stwierdził, że jest wzruszony odjazdem autokaru rządowego.
Przyszli ministrowie są w drodze do Pałacu Prezydenckiego na zaprzysiężenie.
Pod Pałacem Prezydenckim stoją obywatele, oczekujący na przyjazd autokaru rządowego. Zwolennicy Donalda Tuska mają przy sobie unijne flagi oraz transparenty.
- To jest dla mnie bardzo ważne, że tu jestem. To jest takie podsumowanie naszego ośmioletniego protestu na ulicy - powiedziała uczestniczka zgromadzenia.
Jako ostatni do autokaru rządowego wsiadł przyszły premier Donald Tusk.
- Trzeba służyć Polsce - powiedział dziennikarzom przewodniczący Platformy Obywatelskiej.
Zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów ma odbyć się o 9:00 w Pałacu Prezydenckim.
Izabela Leszczyna stwierdziła przed wejściem do autokaru rządowego, że jest pełna wiary, nadziei i przekonania, że da sobie radę w nowej roli. Posłanka Koalicji Obywatelskiej ma objąć stanowisko ministra zdrowia w nowym rządzie Donalda Tuska.
- Życzcie mi zdrowia - dodała polityczka.
Do autokaru wsiadła już m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która obejmie kierownictwo nad resortem rodziny, pracy i polityki społecznej. - Nastrój bardzo dobry i podniosły. Czuję duże poczucie odpowiedzialności i tego, że dzieje się ta zmiana - powiedziała dziennikarzom posłanka Lewicy.
- Jestem bardzo podekscytowany tym, że jest już gotowy autokar rządowy, który zaraz odjedzie do Pałacu Prezydenckiego - powiedział dziennikarzom Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu stwierdził, że zaprzysiężenie nowego rządu trwało "bardzo długo". - Jesteśmy wszyscy zmęczeni tym czekaniem. Było wiele zakrętów po drodze, ale dowieźliśmy te zmianę - dodał.
Przyszły rząd Donalda Tuska ma wyjechać do Pałacu Prezydenckiego spod budynku Sejmu po godz. 8:00. Pod parlamentem znajduje się już autokar z podpisem "Dziękujemy Polsko".
Warszawska prokuratura z urzędu wszczyna postępowanie w sprawie zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna. We wtorek polityk, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił we wtorek, że Prezydium Sejmu ukarało posła Konfederacji Grzegorza Brauna odebraniem połowy uposażenia na trzy miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury.
Wiceministrowie w rządzie Tuska. - Plan był taki, by w każdym ministerstwie był przedstawiciel każdego koalicjanta - poinformował Dariusz Wieczorek w rozmowie z mediami. Poseł Lewicy w nowym rządzie obejmie kierownictwo w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego.
Nazwiska wiceministrów mają zostać podane do informacji publicznej w przyszłym tygodniu.
Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem przewodniczącego PO Donalda Tuska na stanowisko premiera. Zaprzysiężenie nowego rządu odbędzie się w środę o godz. 9:00 w Pałacu Prezydenckim.
Zapraszamy na relację live z zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska.