Kontrowersyjne świadczenie finansowe wciąż dostępne. Jak działa renta alkoholowa?

Biznes
Kontrowersyjne świadczenie finansowe wciąż dostępne. Jak działa renta alkoholowa?
Polsat News
Podstawą do ubiegania się o rentę alkoholową jest utrata zdolności do pracy zarobkowej.

Uzależnienie od alkoholu to problem, z którym musi mierzyć się wiele społeczeństw. W Polsce również jest to ogromny kłopot, a z używkami tego typu przegrywa sporo naszych rodaków. Mało kto jednak wie o tym, że z tego tytułu można ubiegać się o przyznanie tzw. renty alkoholowej. Jak otrzymać świadczenie? Ile pieniędzy można w ten sposób zyskać?

Czym jest renta alkoholowa?

Podstawą prawną, która definiuje jej wprowadzenie w Polsce, jest ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, a dokładniej artykuł 6, ustęp 1, punkt 5. Dotyczy ona osób, które obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, prowadzących działalność gospodarczą oraz wspólników w spółkach:

  • jawnych,
  • komandytowych,
  • partnerskich. 

Zgodnie z literą prawa, podstawą do ubiegania się o rentę alkoholową jest utrata zdolności do pracy zarobkowej. Samo świadczenie jest jednak obwarowane szeregiem przepisów, które trzeba spełnić. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że muszą być spełnione wszystkie poniższe przesłanki:

  • należy być osobą niezdolną do pracy, co potwierdza orzeczenie lekarskie,
  • należy mieć wymagany (odpowiedni do wieku) staż ubezpieczenia,
  • niezdolność do pracy wynikająca z choroby alkoholowej musiała powstać w trakcie okresów składkowych lub nieskładkowych wskazanych w ustawie emerytalnej (lub w ciągu 18 miesięcy od ich ustania).

Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmuje orzecznik oraz komisja lekarska. Jeśli wynikłe z choroby alkoholowej schorzenia uniemożliwiają podjęcie pracy zarobkowej, świadczenie może być przyznane. Co warto podkreślić, może zostać ono przyznane czasowo lub bezterminowo.

Ile wynosi renta alkoholowa w 2023 roku?

Ostatnia nowelizacja z 1 marca 2023 roku wprowadziła nową kwotę świadczenia. Po orzeczeniu całkowitej niezdolności do pracy świadczenie wynosi 1588,44 PLN. Jeśli zaś przyznana zostanie niezdolność częściowa, na konto osoby chorej będzie wpływać 1191,33 złote.

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie