Ruszył proces Norwega. Głośna sprawa zabójstwa Polki i uprowadzenia jej 5-letniego dziecka

Polska Aleksandra Boryń / sgo / Polsatnews.pl
Ruszył proces Norwega. Głośna sprawa zabójstwa Polki i uprowadzenia jej 5-letniego dziecka
PAP/Łukasz Gągulski
Rozpoczął się proces przeciwko Norwegowi, który zamordował Polkę

W Sądzie Okręgowym w Krakowie rozpoczął się proces Ingebrigta G. Mężczyzna jest oskarżony o zabójstwo 26-letniej Polki. Do tragedii doszło w 2022 roku w Oświęcimiu. Po zabójstwie Norweg uprowadził 5-letnią córkę kobiety. Został zatrzymany w Kopenhadze. Grozi mu dożywocie.

We wtorek przed Sądem Okręgowym w Krakowie ruszył proces Ingebrigta G., który jest oskarżony o zabójstwo Polki i uprowadzenie ich wspólnego dziecka.

Ruszył proces Norwega, który miał zabić w Oświęcimiu Polkę

Na początku specjaliści zweryfikowali poczytalność mężczyzny. - Biegli psychiatrzy po wstępnym badaniu nie byli w stanie wypowiedzieć się, co do kwestii poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów - przekazał prokurator Bartosz Janiszewski z Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu.

 

- Dlatego konieczne było skierowanie przez prokuraturę wniosku o zastosowanie obserwacji sądowo-psychiatrycznej, czyli badania w warunkach szpitalnych(…). Wnioski płynące z tej opinii były jednoznaczne – oskarżony miał w chwili popełnienia obydwu czynów zachowaną zdolność rozpoznania znaczenia, może uczestniczyć w postępowaniu sądowym – dodał.

 

Pytany o przyczyny tragedii, Janiszewski zaznaczył, że na tym etapie sprawy "nie jest w stanie powiedzieć, co kierowało oskarżonym". Jednak głównym tłem do zdarzeń z listopada 2022 roku, były prywatne relacje oskarżonego z poszkodowaną i to, co wydarzyło się między nimi tuż przez zabójstwem. 

Prokurator będzie domagał się "najsurowszej" kary dla Ingebrigta G

Pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego adw. Maciej Harat pytany o to, jakiej kary będzie się domagać dla oskarżonego, odparł, że "za czyn, który jest objęty aktem oskarżenia, przewidziana jest kara najsurowsza". - W tej chwili nie widzę podstaw do tego, żeby modyfikować w tym zakresie stanowisko, ale oczywiście poczekamy na przebieg tego postępowania – dodał.

 

Zarówno obrona, jak i prokuratura zawnioskowały o prowadzenie sprawy z wyłączeniem jawności ze względu na dobro dziecka. Sąd pod przewodnictwem sędzi Beaty Marczewskiej przychylił się do tych wniosków.

 

ZOBACZ: Norweg podejrzany o zabójstwo byłej partnerki i uprowadzenie 5-letniej Mii jest już w Polsce

 

Mec. Mikołaj Pietrzak przekazał dziennikarzom, że "jeżeli materiał dowodowy będzie pozwalał na wniosek o uniewinnienie, to taki wniosek zostanie złożony".  - Takie decyzje podejmuje się na koniec postępowania po spokojnym i rozważnym wysłuchaniu świadków, uwzględnieniu wszystkich dowodów – zaznaczył.

Norweg miał zamordować Polkę i porwał dziecko

Do tragedii doszło w listopadzie 2022 roku w Oświęcimiu. Martwą 26-latkę znalazł w mieszkaniu jej ojciec. Na miejscu nie było jej kilkuletniej córki oraz ojca dziewczynki – Ingebrigta G. Policja rozpoczęła pościg za mężczyzną, a w związku z możliwym uprowadzeniem dziecka został wydany Child Alert.

 

Po kilku godzinach Norwega zatrzymali duńscy funkcjonariusze na autostradzie w Kopenhadze. Na tylnym siedzeniu samochodu była 5-letnia Mia. Od momentu zatrzymania Norwega w Kopenhadze, skąd później został przewieziony do Polski, Ingebrigta G przebywa w areszcie. 

 

ZOBACZ: Małopolskie. Wizja lokalna z udziałem Norwega w Oświęcimiu. Jest podejrzany o zabójstwo 26-latki

 

3 stycznia br. w prokuraturze w Oświęcimiu mężczyzna usłyszał zarzuty zabójstwa i uprowadzenia małoletniej dziewczynki oraz złożył wyjaśnienia. Prokuratura nie ujawniła okoliczności, w jakich miało dojść do przestępstwa. Wyniki sekcji zwłok jednoznacznie wskazały, że 26-letnia Polka zmarła w wyniku zadanych ran. Zgodnie z prawem oskarżonemu grozi kara do 25 lat więzienia lub dożywocia.

 

Mia, decyzją sądu, trafiła pod opiekę swojego dziadka.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie