Odpalono światełka największej choinki na świecie. Liczy blisko 370 metrów

Świat Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Odpalono światełka największej choinki na świecie. Liczy blisko 370 metrów
PAP/EPA/ROBIN UTRECHT
Uruchomiono światełka największej na świecie choinki

Po raz 25 włączono największą choinkę na świecie. Drzewko, a właściwie instalacja ma ponad 360 metrów i znalazła się w Księdze Rekordów Guinnessa. Światełka są przymocowane do wieży transmisyjnej Gebrandy w Holandii w IJsselstein.

Według holenderskich mediów, przy dobrej pogodzie światła choinki, można zobaczyć z odległości nawet 50 kilometrów, a czasem są widoczne z mostu Brienenoord w Rotterdamie.

 

Odpalanie instalacji można już nazwać tradycją, ponieważ Holendrzy zrobili to po raz 25. Największa na świecie choinka uznana przez Księgę Rekordów Guinnessa, rozświetliła okolicę w IJsselstein w sobotę. Podczas imprezy można było posłuchać występów na żywo. Wśród muzyków były m.in. Berget Lewis czy Trijntje Oosterhuis.

 

Drzewko składa się ze 120 lamp LED wciągniętych na wieżę Gebrandy i ma wysokość 366,8 metrów. Dla miejscowych jest symbolem zbliżających się świąt.

Największa na świecie choinka została uruchomiona w Holandii

- Choinka jest ważna dla naszego regionu i dla wielu osób oznacza początek okresu bożonarodzeniowego – przekazał rzecznik Fundacji Największa Choinka (De Grootste Kerstboom) cytowany przez holenderskie media. 

 

Rzecznik fundacji podkreślił, że jest niezwykle wdzięczny wszystkim prywatnym darczyńcom oraz firmom, które przyczyniły się do uruchomienia choinki w tym roku. Przyznał, że bez nich nie byłoby to możliwe. 

 

Choinka po raz pierwszy została uruchomiona w 1992 roku. Ze względów technicznych lub finansowych spektakl musiał zostać pominięty kilkukrotnie. Przykładowo w 2017 r. doszło do uderzenia pioruna, który spowodował uszkodzenie całego systemu.

 

Drzewko będzie zdobić okolicę do 6 stycznia. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie