Boże Narodzenie 2023. Ile w tym roku wydamy na święta?

Biznes
Boże Narodzenie 2023. Ile w tym roku wydamy na święta?
Polsat News
Polki i Polacy planują wydać średnio 1490 zł na nadchodzące święta

Polki i Polacy planują wydać średnio 1490 zł na nadchodzące święta Bożego Narodzenia - wynika z badania "Świąteczny Portfel Polaków 2023" Związku Banków Polskich. Największa część świątecznych wydatków to artykuły spożywcze i organizacja świąt.

Największą część świątecznych wydatków (ok. 607 zł) stanowią artykuły spożywcze i organizacja świąt - czytamy w raporcie z badania. Jak zauważają jego autorzy, to wzrost deklarowanych wydatków względem ubiegłego roku o 3,8 proc.

 

Na prezenty dla najbliższych przeciętnie przeznaczymy 565 zł. To o 13 proc. więcej niż rok temu. Na podróże świąteczne i dojazdy wydamy średnio 318 zł - to z kolei o 7 proc. mniej niż w roku ubiegłym. 

"Świąteczny Portfel Polaków 2023". Polacy o planach zakupowych

– Zapytaliśmy Polaków, w jaki sposób będą finansować wydatki świąteczne i dla zdecydowanej większości - 86 proc., podobnie jak w latach poprzednich, źródłem finansowania będą bieżące dochody. Spadł nieco odsetek osób deklarujących, że wydatki świąteczne będą finansować z oszczędności. Jednocześnie dla 30 proc. badanych bieżące dochody nie będą wystarczające, aby w całości pokryć wszystkie wydatki związane z organizacją świąt. Zakładają oni, że aby zrealizować swoje świąteczne plany będą musieli sięgnąć do zgromadzonych oszczędności lub też wspomóc się pożyczką - podkreśla dr Przemysław Barbrich, dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP.

 

ZOBACZ: Boże Narodzenie. Betlejem bez choinki i światełek. Będzie świętować "bez fanfar"

 

O ograniczeniach wydatków na święta myśli 64 proc. osób. Rok temu było to 73 proc. Wśród tych osób najwięcej zastanawia się nad  zaoszczędzeniem na kupnie prezentów (43 proc.).

 

Wnioski z badania zawarto w raporcie "Świąteczny Portfel Polaków 2023". Badanie przeprowadzono na zlecenie ZBP przez firmę badawcza Minds&Roses. 

an / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie