ZUS robi pod górkę przedsiębiorcom? Wydano kontrowersyjne orzeczenie!

Biznes
ZUS robi pod górkę przedsiębiorcom? Wydano kontrowersyjne orzeczenie!
Polsat News
ZUS robi pod górkę przedsiębiorcom?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która wśród osób prowadzących firmy wzbudza dość mieszane emocje. Co gorsza, jej odbiór może się niebawem jeszcze bardziej pogorszyć. Wszystko przez niekorzystną uchwałę, która dotyczy wysokości składek!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zanegował podstawę wymiaru składki!

Cała historia ma swój początek w Legnicy – to właśnie tamtejszy oddział ZUS poddał w wątpliwość zadeklarowaną składkę w maksymalnej kwocie, która na dziś dzień wynosi 250% średniego wynagrodzenia. 


Taką podstawę chciała uzyskać kobieta, która zakładała firmę, będąc już w ciąży. Urzędnicy dopatrzyli się kilku wątpliwości, a tą kluczową było domniemanie, jakoby przedsiębiorczyni chciała tylko uzyskać wysoki zasiłek macierzyński. Przedstawiono jej rekomendację składek w wysokości 60%.

 

ZOBACZ: Uwaga na nowe oszustwo. Przestępcy podszywają się pod Urząd Skarbowy


Jak donosi serwis Biznesinfo.pl, kobieta nie zmieniła swojego stanowiska, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z 21.04.2010 r. (II UZP 1/10), gdzie wykazano, że organ rentowy nie może negować podstawy składki, jeśli ta mieści się w granicach, jakie narzuca prawo - a z taką sytuacją mamy do czynienia w tym przypadku. 

Głos zabiera Sąd Najwyższy!

Argumentacja przedsiębiorczyni nie spotkała się ze zrozumieniem ze strony kolejnych instancji Sądu. Wreszcie, Sąd Najwyższy również przyznał rację Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, choć sprawa podzieliła osoby orzekające: trzy z nich wzięły stronę właścicielki firmy, jednak czterech sędziów przyznało rację ZUS-owi. 

 

ZOBACZ: "Interwencja". Oszust kupił na jego dane osobowe samochód. Kolosalne skutki


Zdaniem ekspertów, otwiera to bardzo niebezpieczny dla przedsiębiorców casus prawny. Wskazują oni, że taka uchwała ZUS-u, którą na dodatek podziela Sąd Najwyższy, kłóci się ze wcześniejszymi orzeczeniami, które zapadały w podobnych sprawach w przeszłości. 


Czy oznacza to, że ubezpieczyciel będzie mógł zmieniać procentową wysokość składki zgodnie ze swoimi wytycznymi? Bez wątpienia istnieje takie ryzyko, co z pewnością nie spodoba się zwłaszcza przedsiębiorczym kobietom, które myślą nad powiększeniem rodziny.


źródło: za Biznesinfo.pl, opracowanie własne

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie