Składane smartfony szturmem biorą rynek! Dane nie pozostawiają złudzeń

Polska
Składane smartfony szturmem biorą rynek! Dane nie pozostawiają złudzeń
pexels.com
Zdjęcie ilustracyjne.

Mimo upływu lat definicja smartfona nie uległa zbyt dużym zmianom. Dla większości konsumentów wciąż jest to urządzenie z dużym, płaskim ekranem, systemem operacyjnym, aparatami i zaawansowanym oprogramowaniem. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że popularne "składaki" mogą przyczynić się do zdefiniowania smartfona na nowo.

Popularność składanych smartfonów w Q3 2023 - co musisz wiedzieć?

Raport DSCC (Display Supply Chain Consultants) nie pozostawia złudzeń. Poprzedni kwartał był dla "składaków" niemal idealny. Między lipcem a ostatnim dniem września producenci wprowadzili na rynek aż siedem milionów takich urządzeń.

 

ZOBACZ: Samsung czy Apple: która firma cieszy się w Polsce większą popularnością? Zobacz najnowsze dane


W analogicznym okresie przed rokiem było to 6,1 miliona. Ta liczba może nie robić wielkiego wrażenia, jednak o wiele ciekawiej robi się, gdy porównamy trzeci kwartał tego roku z drugim: wzrost jest gigantyczny i przekracza dwieście procent! 

Kto jest liderem na rynku składanych smartfonów?

DSCC wskazuje, że największy kawałek z tego tortu wykroił dla siebie Samsung. Jego dominacja nie podlega najmniejszej dyskusji. Trudno inaczej nazwać 72-procentowy udział w liczbie 7 milionów urządzeń. Koreańczycy z południa muszą jednak trzymać rękę na pulsie, gdyż konkurencja powoli zaczyna odbierać im klientów – w 2022 roku kontrolowali ponad 80 proc. tego rynku.


Na drugim i trzecim miejscu podium znalazły się dwie firmy wywodzące się z Chin: Huawei (9 proc.) oraz Honor (8 proc.). Zaskakuje niska pozycja Motoroli, której nowy RAZR był przecież jednym z tych urządzeń, które spopularyzowały składane smartfony zarówno w Stanach Zjednoczonych i w Europie, jak i w Azji.


Według DSCC najpopularniejsze urządzenia ze zginanym ekranem dostępne w sprzedaży to:

  • Samsung Galaxy Z Flip 5,
  • Samsung Galaxy Z Fold 5,
  • Huawei Mate X3,
  • Honor Magic V2. 

 

Jak rysuje się przyszłość dla branży? Na to pytanie można odpowiedzieć dwojako: z jednej strony, udział "składaków" wciąż ma rosnąć. Z drugiej jednak strony, DSCC wskazuje na to, że na tym rynku już wkrótce zarysuje się wyraźna przewaga urządzeń z Chin. Szacuje się, że udziały Huawei mogą wzrosnąć nawet do 21 proc., a Honor może kontrolować 19 proc. tego segmentu rynku.


Bez wątpienia jest to interesujący segment rynku, który już dziś oferuje bardzo wiele, jednak najlepsze dopiero przed nami: warto przypomnieć, że do gry na dobre nie włączyło się jeszcze ani Apple, ani Xiaomi!


Źródło: za DSCC, opracowanie własne

red. / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie