Samsung czy Apple: która firma cieszy się w Polsce większą popularnością? Zobacz najnowsze dane

Technologie
Samsung czy Apple: która firma cieszy się w Polsce większą popularnością? Zobacz najnowsze dane
Pixabay/StatCounter

Mimo tego, że przytyki ze strony użytkowników obu wiodących systemów operacyjnych to już raczej przeszłość, to nie sposób zapomnieć o rywalizacji, jaką od lat toczą Samsung i Apple. Czy w Polsce rządzi firma Tima Cooka, czy może jednak producent z Korei Południowej? Przeanalizujmy najnowsze dane.

Android vs iOS na świecie: która platforma rządzi? Bardzo ciekawych danych dostarcza StatCounter. Okazuje się, że w niemal wszystkich państwach zachodnich Apple ma sporą przewagę nad ekosystemem Androida. Doskonale widać to na rynku, z którego wywodzą się te dwie platformy, czyli w Stanach Zjednoczonych.


Charakterystyczne nadgryzione jabłuszko kontroluje ponad połowę (57 proc.) całego rynku, bijąc na głowę drugiego w zestawieniu Samsunga (26 proc.). Motorola, która trzy dekady temu rozpoczęła wielką rewolucję w świecie telefonów komórkowych, musi zadowolić się 2,57 proc. rynku.

Android vs iOS w Europie

Najbogatsze kraje na Starym Kontynencie (Niemcy, Wielka Brytania i Francja) są już w dużej mierze zdominowane przez Apple, choć u naszych zachodnich sąsiadów pojedynek wciąż jest niezwykle wyrównany: 39 proc. dla Apple wobec 34 proc. dla Samsunga. 

 

ZOBACZ: Tak telefony komórkowe zmieniły nasze mózgi. Naukowcy nie mają wątpliwości


Mało tego, po zsumowaniu całego ekosystemu Androida, z uwzględnieniem Xiaomi, Motoroli czy Huawei, to oprogramowanie stworzone przez Google zyskuje przewagę nad Apple, którego software napędza tylko iPhone’y. 


W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że bastionami Samsunga są kraje z półkuli południowej, ze szczególnym naciskiem na Amerykę Południową i większość Afryki. Producent świetnie radzi też sobie na Bliskim Wschodzie oraz na Bałkanach i w Europie Środkowej. 

 

fot.: StatCounter

 

Który producent smartfonów rządzi i dzieli w Polsce?

Niezaprzeczalnym liderem jest Samsung. Co ciekawe, w naszym kraju Apple nie dość, że nie zajmuje drugiego miejsca w zestawieniu, to z trudem mieści się na podium! Pozycja Androida jest bardzo mocna! Szczegółowe dane prezentują się następująco:

  • Samsung: 33,11 proc.,
  • Xiaomi: 14,89 proc.,
  • Apple: 6,46 proc.,
  • Motorola: 5,34 proc.,
  • Huawei: 5,27 proc.,
  • Realme: 3,54 proc.,
  • OPPO: 1,74 proc.


Trudno stwierdzić, co wpływa na fenomen Androida w Polsce. Przykładowo w Czechach, które pod względem kulturowym i ekonomicznym są na zbliżonym do naszego kraju poziomie, liderem jest Apple, które nieznacznie wyprzedza Samsunga. Na Słowacji udziały firmy zarządzanej przez Tima Cooka sięgają niemal 25 proc. rynku.


Podobną strukturę rynku do naszego można zaobserwować jedynie na Węgrzech, gdzie najpopularniejszy jest Samsung, za którym plasuje się Xiaomi, a Apple (z udziałami zbliżonymi do 9,5 proc.) zamyka podium. 


Źródło: StatCounter.com

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie