Sesja Rady Warszawy. Sprzeciw przeciwników Strefy Czystego Transportu

Polska
Sesja Rady Warszawy. Sprzeciw przeciwników Strefy Czystego Transportu
Polsat News
Protest przeciwko wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w stolicy

Warszawscy radni głosują w czwartek nad wprowadzeniem Strefy Czystego Transportu w mieście. Plany władz miasta wzbudziły kontrowersje wśród części mieszkańców. W kuluarach sali obrad Rady Warszawy zgromadziła się ponad setka protestujących. Przybyli wznosili m.in. okrzyki "wpuścić mieszkańców", część próbowała zakłócić posiedzenie gwizdkami.

Na nagraniach, które pojawiły się w sieci, widać tłum osób zebranych przed wejściem do sali obrad Rady Warszawy. Niektórzy manifestanci trzymali transparenty z hasłami "Nie dla SCT" oraz "Strefa czystego terroru". Część z manifestujących miała także gwizdki. Okrzyki było słychać w trakcie transmisji z sali obrad Rady.

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski broni Strefy Czystego Transportu w Warszawie. "Inaczej się podusimy"

 

Przybyli sprzeciwiają się wprowadzeniu Strefy Czystego Transportu w stolicy. Projekt zakłada wprowadzenie zakazu wjazdu do strefy samochodem z silnikiem diesla starszym niż 18 lat oraz samochodem benzynowym starszym niż 27 lat.

Strefa Czystego Transportu. Część mieszkańców ma obawy

Rozwiązania mają obowiązywać od 1 lipca 2024 roku i objąć m.in. Śródmieście, Żoliborz, Pragę Północ, Ochotę, Pragę Południe, większość Mokotowa, połowę Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia). Wdrażanie SCT ma być rozłożone na pięć etapów między 2024, a 2032 rokiem. Osoby, które mieszkają i płacą podatki w stolicy, starszymi samochodami nie wjadą do SCT od 2028 r.

 

Niedawno prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski bronił wprowadzenia przepisów w programie "Gość Wydarzeń".

 

- Stopniowo będziemy wprowadzać tego typu przepisy, bo inaczej się po prostu wszyscy w centrum miasta podusimy. Albo chcemy dbać o czyste powietrze, albo nie - tłumaczył prezydent miasta Warszawy. Ocenił, że przepisy są konieczne dla poprawy jakości powietrza w Warszawie.

 

Zdaniem przeciwników SCT doprowadzi do wykluczenia komunikacyjnego uboższych mieszkańców, których nie stać na nowe samochody. Rafał Trzaskowski wskazał, że przepisy SCT nie obejmą seniorów, reszta będzie musiała korzystać z komunikacji miejskiej.

Zwolennicy SCT bronią pomysłu 

Na widowni sali obrad obecni byli także zwolennicy wprowadzenia przepisów. Na zdjęciu opublikowanym przez stowarzyszenie Miasto Jest Nasze, widać transparenty z napisami m.in. "Odwagi" oraz "Strefa Czystej Troski".

 

 

lmo/ / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie