Japonia: Będzie można zrozumieć kurczaki? Pomogła sztuczna inteligencja

Świat
Japonia: Będzie można zrozumieć kurczaki? Pomogła sztuczna inteligencja
Wikimedia Commons/Tseenster
System z Japonii pozwala rozpoznać stan emocjonalny kurczaków

Japońscy naukowcy twierdzą, że znaleźli sposób, by zrozumieć intencje gdakania kurczaków. Na Uniwersytecie Tokijskim prowadzono prace z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która ma analizować stan emocjonalny zwierząt.

Badacze opracowali system, który jest w stanie rozpoznawać stany emocjonalne kurczaków na podstawie wydawanych przez nie dźwięków. Odróżnia głód, strach, złość, zadowolenie, podekscytowanie i niepokój.

 

"Nasza metodologia wykorzystuje najnowocześniejszą technikę sztucznej inteligencji, którą nazywamy nauką głębokiej analizy emocji. Jest to wysoce matematyczne i innowacyjne podejście, które pozwala na zróżnicowane zrozumienie stanów emocjonalnych na podstawie danych słuchowych" - wskazują eksperci z Uniwersytetu Tokijskiego.

200 godzin "rozmów" kurczaków

Pracami kierował profesor Adrian Cheok, który jest dumny z osiągnięcia, choć przyznaje, że stworzony system nie był jeszcze recenzowany. W rozmowie z "New York Post" wskazał, że do tej pory narzędzie było testowane na 80 kurczakach. Naukowcy współpracowali z weterynarzami oraz psychologami specjalizującymi się w pracy ze zwierzętami.

 

ZOBACZ: Pracownicy KFC lizali gotowe kurczaki. "Więc to robicie z moim jedzeniem?"

 

Cały zespół wspólnie przeanalizował 200 godzin dźwięków kurczaków. Najpierw sztuczna inteligencja otrzymała 100 godzin, które były oznaczone różnymi stanami emocjonalnymi. Następnie system otrzymał kolejne 100 godzin i technologia "w większości przypadków była w stanie poprawnie określić stany emocjonalne" w nowych dźwiękach.

 

System opracowany przez Japończyków analizuje wzorce wokalne i na tej podstawie daje informację zwrotną o stanie emocjonalnym kurczaków. "Jeśli wiemy, co czują zwierzęta, możemy zaprojektować dla nich znacznie lepszy świat" - podkreśla Cheok.

 

Źródło: "New York Post"

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie