Szczepienia na Covid-19. Jak się zapisać?

Polska Aleksandra Boryń / polsatnews.pl
Szczepienia na Covid-19. Jak się zapisać?
AP Photo/Ted S. Warren, File
Nowy wariant szczepionki przeciwko Covid-19 jest już dostępny

Od środy dostępny jest nowy wariant szczepionki przeciwko wariantowi Kraken. Skierowania zostały wystawione automatycznie. Szczepionkę Nuvaxovid może przyjąć osoba, która ukończyła 12 lat i wcześniej nie szczepiła się przeciw Covid-19 lub to robiła, ale od ostatniego szczepienia upłynęło co najmniej sześć miesięcy.

Od 6 grudnia każda osoba, która skończyła 12 lat, może przyjąć nowy wariant szczepionki przeciw Covid-19. Substancja o nazwie Nuvaxovid została wyprodukowana przez firmę Novavax i jest odpowiednio zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5, potocznie nazywanego Krakenem. 

 

Rzecznik resortu zdrowia Iwona Kania przekazała, że do Polski na ten moment dotarło 210 tys. szczepionek, a pod koniec przyszłego tygodnia dostępnych będzie kolejne 200 tys

Nowa szczepionka przeciwko Covid-19

Szczepionkę można przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień. W przypadku osób, które do tej pory nie przyjęły szczepionki, otrzymają one dwie dawki w odstępie trzech tygodni.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw COVID-19 spowodowała chorobę. Można ubiegać się o odszkodowanie

 

Zdaniem resortu kolejną dawkę przypominającą powinny przyjąć w szczególności osoby, które mają co najmniej 60 lat i posiadają obniżoną odporność lub różnego rodzaju choroby współistniejące zwiększające ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Dodatkowo według zaleceń szczepionka powinna trafić do pracowników ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem lub materiałem zakaźnym.

Nowy wariant szczepionki przeciwko koronawirusowi jest już dostępny

Skierowania na szczepionkę zostały wystawione automatycznie w nocy z 5 na 6 grudnia. Jednak samo skierowanie nie wystarczy. Chcąc przyjąć szczepionkę, należy się wcześniej zapisać. Można to zrobić za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, w placówce POZ lub aptece. Wykaz miejsc, które przyjmują zapisy, jest umieszczony na ministerialnej stronie internetowej skierowanej do pacjentów. 

 

Warto wiedzieć, że w przypadku jeśli osoba chcąca poddać się szczepieniu nie będzie posiadała skierowanie, nie musi w tym celu kierować się do lekarza. W punktach szczepień znajdują się osoby uprawnione do wystawiania skierowań. 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie