Ależ to będzie dzień. Ściana śniegu nad Polską! Wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia!

Polska
Ależ to będzie dzień. Ściana śniegu nad Polską! Wydano ostrzeżenia trzeciego stopnia!
Pixabay/pasja1000/Wxcharts
Nad Polskę nadciąga prawdziwa zima

Piątkowy wieczór przyniósł opady śniegu w niemal całym pasie południowym. Wszystko wskazuje na to, że był to ledwie prolog do prawdziwej ściany śniegu, która już dziś przetoczy się nad tą częścią kraju. Co jeszcze przyniesie pogoda w sobotę, drugiego grudnia? 

Jaka pogoda w sobotę, 02.12.23 rano?

Już od samego świtu sytuacja w pogodzie będzie niezwykle dynamiczna – zwłaszcza na południu kraju. Nocne opady śniegu nad Dolnym Śląskiem, Opolszczyzną, Górnym Śląskiem, Małopolską i Podkarpaciem przybiorą na sile. Może spaść naprawdę dużo białego puchu

 

Nad Polskę nadciąga zima mapy.meteo.pl
Nad Polskę nadciąga zima

Do ciekawej sytuacji dojdzie w Bieszczadach – tam, za sprawą nasunięcia się nad tę część Polski ciepłego frontu z południa, opady deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Na pograniczu Śląska z Małopolską, ze szczególnym wskazaniem na Beskid Śląski, Mały i Żywiecki, może spaść ponad 30 cm białego puchu. W pozostałych regionach sytuacja będzie niewiele lepsza. 


Krótko po wschodzie słońca w niemal całej Polsce lekki, przyjemny mrozik. Można wręcz pokusić się o uogólnienie, że w kraju dominować będzie termika zbliżona do -2 stopni Celsjusza. Wyjątkami od tej reguły będą wspomniane wcześniej Bieszczady oraz tzw. pas nadmorski: tam wartości dodatnie, zbliżone do 2-3 kresek.

 

Nad Polskę nadciąga zimaWXCHARTS, oprac.
Nad Polskę nadciąga zima


Cały kraj będzie dosłownie tonąć w grubych chmurach piętra niskiego. Niestety, ale w żadnym regionie Polski nie spodziewamy się rozpogodzeń. O tym, jak trudne warunki będą panować w kraju, dobitnie świadczą też ostrzeżenia prognozowane przez IMGW:

 

Nad Polskę nadciąga zimaIMGW
Nad Polskę nadciąga zima

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed:

  • intensywnymi opadami śniegu (ostrzeżenia 1,2 i 3 stopnia!)
  • intensywnymi opadami deszczu (1.stopień)
  • opadami marznącymi (1 i 2. stopień)

Sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Gorąco zachęcamy do obserwowania aktualnych komunikatów pogodowych IMGW! 

Jaka pogoda w sobotę, 02.12.23 popołudniem?

Na południu Polski wciąż będzie mocno prószyć. Przewidujemy, że wczesnym popołudniem ściana opadów śniegu dotrze do linii Wrocław – Łódź – Warszawa – Lublin:

 

Nad Polskę nadciąga zimaWXCHARTS, oprac.
Nad Polskę nadciąga zima

 

Rozkład temperatur nad Polską nie ulegnie zbyt dużym zmianom, choć są pewne szanse na to, że na Pomorzu i Pojezierzu Pomorskim oraz na Kujawach słupki rtęci otrą się o granicę zera stopni Celsjusza. Wartości dodatnie wciąż na krańcach południowo-wschodnich (w Bieszczadach). W całym kraju biomet niekorzystny. 

Jaka pogoda w sobotę, 02.12.23 wieczorem?

Po zachodzie słońca w całym kraju powrócą ujemne wartości temperatur. Spodziewamy się, że te będą wahać się od -1 do -3 stopni Celsjusza. Bardzo niebezpiecznie będzie na drogach na Podkarpaciu. Trwające cały dzień opady deszczu w połączeniu z ujemną termiką to prosta droga do gołoledzi.


Opady śniegu zaczną powoli zanikać na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i Górnym Śląsku, jednak z nieba wciąż będzie spadać biały puch. Wieczorem najmocniej popada w pasie wschodnim, ze szczególnym wskazaniem na Lubelszczyznę i województwo świętokrzyskie. Aby dobrze zobrazować skalę opadów w sobotę, warto spojrzeć na przewidywane wartości dobowe:

 

Nad Polskę nadciąga zimaWXCHARTS
Nad Polskę nadciąga zima

 

Na południu może przybyć nawet 30-40 cm pokrywy śnieżnej! To najprawdopodobniej najwyższa wartość, jaką odnotujemy w pierwszej połowie grudnia, choć tegoroczny sezon może być naprawdę wyjątkowy. 


Nad całą Polską utrzyma się zachmurzenie, choć są pewne szanse na to, że późnym wieczorem, po 22, na krańcach zachodnich, w okolicach województwie zachodniopomorskim pojawią się choćby niewielkie fragmenty rozgwieżdżonego nieba.

 

ZOBACZ: Pilot zasłabł podczas lotu do Rzeszowa. Sprawą zajmie się PKBWL


Warto zwrócić również uwagę na to, że ściana opadów śniegu, która da się nam we znaki, została "zaciągnięta" przez ciepłe masy powietrza z południa. W chwili, gdy u nas prószył śnieg, w Czechach i na Słowacji dominował deszcz lub deszcz ze śniegiem. Czy już wkrótce cała ta pokrywa śnieżna stopi się?


Jest w zasadzie pewne, że śnieżna aura utrzyma się nie tylko przez weekend, ale i na początku nadchodzącego tygodnia, choć faktem jest, że wyż, który importuje nad Polskę zimne powietrze arktyczne powoli się wypełnia. Wszystkie znaki w pogodzie wskazują na to, że jego miejsce zajmie ciepły niż znad Belgii.

 

Nad Polskę nadciąga zimaWXCHARTS, oprac.
Nad Polskę nadciąga zima


Spodziewamy się, że masy powietrza znad Atlantyku dotrą nad Polskę między środą a czwartkiem. Wtedy też zacznie powoli topnieć pokrywa śnieżna, chociaż w tej chwili trudno ocenić skalę tego zjawiska. O szczegółach będziemy informować w kolejnych newsach pogodowych.

 

 

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie