USA. Nowe sankcje na Koreę Północną. To reakcja na wystrzelenie satelity szpiegowskiego

Świat
USA. Nowe sankcje na Koreę Północną. To reakcja na wystrzelenie satelity szpiegowskiego
Korean Central News Agency/Korea News Service via AP
USA poinformowały o nowych sankcjach przeciwko Korei Północnej

Cztery państwa nałożyły wspólne sankcje na przedstawicieli Korei Północnej. To reakcja na wystrzelenie przez reżim Kim Dzong Una satelity szpiegowskiego. 

Po raz pierwszy sankcje nałożyły wspólnie USA, Australia, Japonia i Korea Południowa. Państwa te oceniły, że wystrzelenie satelity było "nielegalne i destabilizujące". 


"W koordynacji z zagranicznymi partnerami, Biuro Kontroli Aktywów Zagranicznych nałożyło sankcje na ośmiu przedstawicieli Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD)" - przekazał w oświadczeniu Departament Skarbu USA. 

 

ZOBACZ: Korea Północna wystrzeliła satelitę szpiegowskiego "Malligyong-1". Jest reakcja Seulu


Departament Skarbu USA oskarżył te osoby o "ułatwianie uchylania się od sankcji, generowanie dochodów i nabywanie technologii związanych z pociskami rakietowymi, które wspierają programy broni masowego rażenia KRLD". 


Dodatkowo Korea Południowa przygotowała listę 11 przedstawicieli Korei Północnej, którzy brali udział programach rozwijania satelitów szpiegowskich i rakiet balistycznych. Na wskazane osoby nałożono zakaz prowadzenia transakcji finansowych. Na liście znaleźli się pracownicy Narodowej Administracji Technologii Lotniczych i Kosmicznych, która nadzorowała start rakiety z satelitą. 

Korea Północna umieściła satelitę szpiegowskiego na orbicie

Przed tygodniem Korea Północna po kilku nieudanych próbach umieściła na orbicie swojego pierwszego satelitę szpiegowskiego. Pjongjang zapowiedział, że zamierza kontynuować pracę w tym zakresie. 


Eksperci oceniali, że jeżeli satelita zadziała, to będzie to oznaczało podniesienie zdolności wojskowych i pozwoli na dokładniejsze namierzanie sił przeciwnika. Według Korei Północnej satelita przesłał już zdjęcia amerykański instalacji wojskowych w Japonii, na wyspie Guam, Białego Domu i Pentagonu. 


Amerykański Departament Skarbu poinformował, że sankcjami obłożono również grupę hakerów Kimsuky. Według urzędników instytucji grupa wykradała informacje mające wartość w budowaniu potencjału nuklearnego reżimu. 


Od 2006 roku, kiedy Korea Płn. przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną, Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła dziewięć rezolucji uderzających w gospodarkę tego kraju. Na przykład w 2013 r. kraj został odcięty od światowego systemu finansowego, a w 2017 r. ograniczono jego możliwość importowania ropy. 

 

Źródło: Reuters

lmo/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie