Dostałeś dziwnego maila od Urzędu Skarbowego? Podpowiadamy, co należy zrobić

Biznes
Dostałeś dziwnego maila od Urzędu Skarbowego? Podpowiadamy, co należy zrobić
Pixabay
Cyberprzestępcy na różne sposoby próbują pozyskać nasze prywatne informacje

Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do danych cyfrowych jest absolutnie kluczowy. To, co jeszcze kilkanaście lat temu było awangardą, dziś jest jednym z fundamentów naszego bezpieczeństwa. Niestety wiedzą też o tym cyberprzestępcy, którzy na różne sposoby próbują pozyskać nasze prywatne informacje: na wnuczka, na nigeryjskiego księcia, a od niedawna także na skarbówkę.

Oszuści, którzy chcą wyłudzić nasze dane, są coraz bardziej przekonujący. To o wiele więcej, niż wiadomości wysyłane z nieraz podejrzanych adresów e-mail, pisane łamaną polszczyzną. 


Zdarzają się też kreatywne próby wyłudzenia danych, a najnowszy komunikat Krajowej Administracji Skarbowej sugeruje, że właśnie z taką sytuacją mamy teraz do czynienia. Wiadomość, jaką może otrzymać każdy z nas może wyglądać na przykład tak:

 

 

fot. za: KAS
fot. za: KAS

 


Cyberprzestępcy kuszą zwrotem podatku, który przed świętami z pewnością ucieszyłby niejedną osobę, a z drugiej strony sama wiadomość e-mail może wzbudzać zaufanie. 

Co zrobić, gdy otrzymasz wiadomość e-mail o zwrocie podatku?

Krajowa Administracja Skarbowa rekomenduje, by nie klikać w żadne zawarte tam linki, w tym ten, który ma umożliwiać zalogowanie się w portalu Urzędu Skarbowego. To pułapka, a celem przestępców jest wyłudzenia danych do kont bankowych użytkowników.

 

ZOBACZ: USA. Brytyjczyk przyznał się do hakowania kont na Twitterze. Za cyberprzestępstwa grozi mu 77 lat


KAS poinformowała też, że nigdy nie kontaktuje się z odbiorcami w taki sposób. Co, jeśli kliknęliśmy linka i zalogowaliśmy się poprzez konto bankowe? Administracja Skarbowa zaleca, by:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie Policji.

 

polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie