Minister rolnictwa Anna Gembicka zdradziła, co zrobi z odprawą

Polska
Minister rolnictwa Anna Gembicka zdradziła, co zrobi z odprawą
Polsat News
Szefowa resortu rolnictwa Anna Gembicka w "Gościu Wydarzeń"

Mam taki plan, żeby wesprzeć organizacje pozarządowe, organizacje charytatywne w moim regionie - powiedziała minister rolnictwa Anna Gembicka w "Gościu Wydarzeń" zapytana o to, co zamierza zrobić z odprawą. Szefowa resortu przekonywała, że jej dwutygodniowa misja ma sens. - To jest okazja do wykazania się, do pokazania też swoich propozycji dla rolnictwa - przekonywała.

Gembicka dopytywana o swoją krótko, bo zaledwie dwutygodniową karierę szefowej resortu rolnictwa pozytywnie wypowiedziała się o powierzonej misji. - To jest okazja do wykazania się, do pokazania też swoich propozycji dla rolnictwa, które potrzebuje stabilności i rozwiązań systemowych, bo dopłaty wszystkiego nie rozwiążą - powiedziała. 

 

Gembicka powiedziała, że skierowała na dokumenty do Rady Ministrów dotyczące rozporządzenia o zwiększeniu akcji kredytowych na dla rolników. - To są te kredyty na 2 proc. z dopłata do budżetu państwa do odsetek - zdradziła minister. Dodała, że na ten cel przeznaczono kolejnych 2,5 mld zł. 

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia przerażony "fejmem" wokół Sejmu. "Traktuję siebie użytkowo"

 

Bogdan Rymanowski zapytał też o to, co Gembicka zamierza zrobić z odprawą, którą dostanie po odejściu z rządu. - Nie myślałam o tej odprawie i się nie orientowałam, ani ile ta odprawa ma wynosić, ani jaka jest procedura - odpowiedziała.

 

Prowadzący dopytywał minister o tę kwestię. - Powiem szczerze, mam taki plan, żeby wesprzeć organizacje pozarządowe, organizacje charytatywne w moim regionie - zdradziła.

Wizyta na granicy z Ukrainą. "Umówiliśmy się, żeby kontynuować dialog"

Gembicka spotkała się we wtorek z protestującymi na przejściu granicznym w Medyce rolnikami, którzy przyłączyli się do przewoźników. - To było niezwykle merytoryczne. Na wielu protestach byłam i wiele widziałam, natomiast tutaj rolnicy przedstawili bardzo konkretne postulaty - dopłaty do kukurydzy, zwiększenie akcji kredytowych i kwestie dotycząca podatku rolnego - mówiła. 

 

Minister pokreśliła, że rozmowy zostały przeprowadzone "z dużym zrozumieniem z obu stron". - Umówiliśmy się, żeby ten dialog kontynuować - dodała.

 

 

Szefowa resortu podkreśliła, że rząd Mateusza Morawieckiego może jeszcze wpłynąć na protest wspomnianymi rozporządzeniami dotyczącymi dopłat do kukurydzy i zwiększeniem akcji kredytowych.

 

Prowadzący Bogdan Rymanowski zapytał też, o pomysł na rozwiązanie protestu przewoźników. - Trzeba działać dwutorowo. Z jednej strony prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, a z drugiej walczyć o to na poziomie unijnym - stwierdziła. 

Gembicka o opublikowaniu firm ściągających ukraińskie zboże: Uznałam, że trzeba zadziałać

We wtorek minister Gembicka zdecydowała się udostępnić listę firm importujących zboże z Ukrainy. Rymanowski zapytał o motywy tego działania oraz dlaczego wcześniej nie zrobili tego jej poprzednicy - Robert Telus czy Henryk Kowalczyk. - Uznałam, że trzeba zadziałać, że w interesie publicznym jest, aby tę listę opublikować - powiedziała. 

 

ZOBACZ: Sejm. Grzegorz Braun zaatakował z mównicy Mateusza Morawieckiego. Przerwał mu Włodzimierz Czarzasty

 

Dodała, że "takich list jest kilka". - To co mogliśmy zrobić na bazie opinii prawnych, które otrzymaliśmy, to było upublicznienie tych list, które były w naszej dyspozycji, natomiast z pewnymi ograniczeniami. Nie mogliśmy udostępnić na przykład ilości - zdradziła. 

 

Gembicka stwierdziła, że w życiu publicznym powinna być transparentność i zachęciła do sprawdzania powiązań właścicieli wymienionych firm z politykami.

 

Poprzednie odcinki "Gościa Wydarzeń" dostępne są tutaj.

wka/ap / Polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie