Trzęsienie ziemi koło Lubina. Miało górniczą "ósemkę"

Polska
Trzęsienie ziemi koło Lubina. Miało górniczą "ósemkę"
Twitter/EMSC
Lokalizacja trzęsienia ziemi na Dolnym Śląsku

Mieszkańcy dolnośląskiego Lubina i okolic odczuli we wtorkowe popołudnie wstrząsy. Ich siłę oszacowano na 4,5. "Miałam wrażenie, że cały blok się zaraz rozsypie" - pisała jedna z internautek, cytowana przez lokalne media. KGHM poinformował, że trzęsienie było odczuwalne w kopalni Rudna, ale nikomu nic się nie stało.

Trzęsienie ziemi na północ od Lubina zarejestrowało Niemieckie Centrum Badań Naukowych o Ziemi. Wstrząsy pojawiły się we wtorek około 18:00. Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) ich magnitudę oszacowało na 4,6.

 

ZOBACZ: Maroko. Rośnie bilans ofiar po trzęsieniu ziemi. Trwa akcja ratunkowa

 

Hipocentrum trzęsienia znajdowało się dwa kilometry pod powierzchnią, 15 kilometrów na północny wschód od Lubina. Jak podał portal lubin.pl, odczuli je także mieszkańcy pobliskich wsi - Ścinawy i Rudnej.

Siła wstrząsu to górnicza "ósemka"

W okolicy działają Zakłady Górnicze KGHM Rudna. Zakład potwierdził, że doszło do samoistnego wstrząsu. - W górniczej skali była to ósemka. W rejonie zagrożenia na szczęście nie było załogi – przekazała lokalnemu medium Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa KGHM.

 

 

Lubin.pl przytoczył też relacje zaniepokojonych wstrząsami mieszkańców, którymi dzielili się w sieci. "Jak żyję, tak silnego wstrząsu nie czułem", "Miałam wrażenie, że cały blok się zaraz rozsypie" - pisali w mediach społecznościowych.

 

Również w kopalni Rudna wstrząsy o magnitudzie 4,5 stopnia zarejestrowano w lipcu. Wówczas spod ziemi ewakuowano siedmiu górników.

wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie