D. Miedwiediew mówi o "programach wojskowo-biologicznych" USA. "Zagrożenie dla naszych interesów"
Rosyjskie służby bezpieczeństwa powinny podjąć środki w celu przeciwdziałania programom wojskowo-biologicznym Waszyngtonu - powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez propagandową agencję TASS. Jego zdaniem laboratoria mają działać m.in. w państwach postsowieckich.
Miedwiediew we wtorek podczas posiedzenia komisji Rady Bezpieczeństwa ds. przeciwdziałania współczesnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa biologicznego stwierdził, że Stany Zjednoczone m.in. na terenie Europy prowadzą działania rozwijające potencjał w tym zakresie.
"Duża sieć amerykańskich biolaboratoriów w krajach postsowieckich stanowi poważne zagrożenie dla naszych interesów narodowych" - powiedział i dodał, że "w odpowiedzi należy podjąć nowe skuteczne środki". Zaznaczył, że zaangażowane w te działania muszą być "różne agencje i służby specjalne".
Jednocześnie powiedział, że konieczne jest stworzenie mechanizmów z wykorzystaniem w tym celu platform międzynarodowych. Z relacji Miedwiediewa ma wynikać, że Rosja wielokrotnie zwracała się do innych państw w tej sprawie.
"Chodzi o uzyskanie komponentów do broni biologicznej"
Miedwiediew twierdzi, że poszczególne państwa kładą duży nacisk na nowoczesne technologie biologiczne.
"Specjalne środki wsparcia i działania na rzecz rozwoju tej branży są opracowywane i wdrażane w największych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Korea Południowa i Izrael. Kontynent europejski oczywiście również jest w to zaangażowany" - powiedział.
Zdaniem polityka tego rodzaju działalność nie zawsze jest pokojowa.
ZOBACZ: Rosja. Dmitrij Miedwiediew: Polska może doprowadzić do III wojny światowej
"Waszyngton kontynuuje wdrażanie programów wojskowo-biologicznych, które mają na celu stworzenie szczególnie niebezpiecznych sztucznych patogenów i mikroorganizmów. W rzeczywistości chodzi o uzyskanie komponentów broni biologicznej" - powiedział.
Miedwiediew podkreślił, że "będziemy nadal zwracać szczególną uwagę na rozwój nowoczesnych biotechnologii w Rosji".
Czytaj więcej