Tylko do 30.12.23 można skorzystać z ulgi 33% na przejazdy koleją! Jakie warunki trzeba spełnić?

Biznes
Tylko do 30.12.23 można skorzystać z ulgi 33% na przejazdy koleją! Jakie warunki trzeba spełnić?
Flickr/Hugh Llewelyn
Przejazdy PKP Intercity mogą być tańsze dzięki zniżce dla honorowych dawców krwi, ale czas jej obowiązywania się kończy!

Pociągi pasażerskie w Polsce rokrocznie przewożą ponad 300 milionów podróżujących. Niewielu z nich wie, że 30 grudnia kończy się czas obowiązywania ulgi w PKP Intercity, dzięki której można zaoszczędzić sporo pieniędzy!

Dodatkowe 33% zniżki na przejazd kolejami – dla kogo?

Warto rozpocząć od tego, że promocja kończy się 30 grudnia 2023 roku. Dlaczego właśnie do tego dnia? Przecież stan zagrożenia epidemiologicznego, z którego ona wynika, nie obowiązuje już od lipca.

 

Szczegóły wyjaśnia na swojej stronie PKP Intercity:

 

(...)W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33%, mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi, które zostało wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 r. (uprawnienie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia)(...).

 

Z ulgi mogą więc skorzystać osoby, które najpóźniej 30 czerwca tego roku pobrały odpowiednie zaświadczenie, które wydała jedna z następujących instytucji:

 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
 • Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
 • Centrum Krwiodawstwa utworzone przez odpowiedniego ministra.

Na dokumencie muszą znajdować się następujące informacje:

 • data wydania,
 • imię i nazwisko dawcy krwi,
 • PESEL dawcy krwi,
 • informacja potwierdzona oddanie co najmniej trzech donacji krwi lub jej składników (np. osocza) po COVID-19.

Jeśli w porę wyrobiłeś ten dokument, to są to ostatnie tygodnie, by wykorzystać przysługujący bonus i zaplanować podróż w niższej, atrakcyjnej kwocie! Na szczęście to niejedyny sposób, by krwiodawcy mogli zaoszczędzić.

Z jakich innych ulg w transporcie zbiorowym mogą korzystać krwiodawcy?

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, czyli osoby, które oddały 5 lub 6 litrów krwi (5-kobiety; 6-mężczyźni), mogą korzystać z dodatkowych zniżek w komunikacji publicznej. W zależności od decyzji konkretnych gmin przejazdy mogą być:

 • darmowe,
 • objęte 75-procentowym rabatem,
 • objęte 50-procentową zniżką.

Każdorazowo decyduje o tym organizator transportu publicznego – przeważnie jest to Rada Miasta, Rada Powiatu lub np. spółka, którą zarządza gmina. 

 

W tej chwili z takiego dodatkowego bonusu, który może pozwolić na wygenerowanie niemałych oszczędności, mogą skorzystać mieszkańcy ponad stu miast w całej Polsce.

 

Wśród przewoźników kolejowych, którzy działają lokalnie, można wymienić:

 • Koleje Śląskie (bilet sieciowy dobowy miesięczny można kupić za 10 PLN, a dzienny za złotówkę);
 • POLREGIO (bilet sieciowy dobowy miesięczny w cenie 10 złotych, dzienny za 1 PLN),
 • Koleje Małopolskie – tutaj również obowiązuje taryfikator 10 PLN za bilet miesięczny i 1 PLN za bilet dobowy dzienny,
 • Koleje Mazowieckie – kobiety, które oddały 15 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 18 litrów krwi mogą podróżować za darmo.

Każdorazowo warto przeczytać regulamin konkretnego przewoźnika, ponieważ wysokości zniżek mogą różnić się od siebie. Zmiany te są szczególnie widoczne w komunikacji autobusowej na terenach zurbanizowanych, np. w Aglomeracji Śląskiej czy Trójmieście.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie