Tylko do 30.12.23 można skorzystać z ulgi 33% na przejazdy koleją! Jakie warunki trzeba spełnić?
Pociągi pasażerskie w Polsce rokrocznie przewożą ponad 300 milionów podróżujących. Niewielu z nich wie, że 30 grudnia kończy się czas obowiązywania ulgi w PKP Intercity, dzięki której można zaoszczędzić sporo pieniędzy!
Dodatkowe 33% zniżki na przejazd kolejami – dla kogo?
Warto rozpocząć od tego, że promocja kończy się 30 grudnia 2023 roku. Dlaczego właśnie do tego dnia? Przecież stan zagrożenia epidemiologicznego, z którego ona wynika, nie obowiązuje już od lipca.
Szczegóły wyjaśnia na swojej stronie PKP Intercity:
(...)W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego informujemy, że honorowi dawcy krwi uprawnieni do ulgi 33%, mogą skorzystać z przejazdów pociągami PKP Intercity na podstawie biletów z tą ulgą maksymalnie do 30 grudnia 2023 roku włącznie, pod warunkiem posiadania ważnego zaświadczenia poświadczającego uprawnienie do tej ulgi, które zostało wydane najpóźniej w dniu 30 czerwca 2023 r. (uprawnienie przysługuje przez okres 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia)(...).
Z ulgi mogą więc skorzystać osoby, które najpóźniej 30 czerwca tego roku pobrały odpowiednie zaświadczenie, które wydała jedna z następujących instytucji:
- Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
- Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa,
- Centrum Krwiodawstwa utworzone przez odpowiedniego ministra.
Na dokumencie muszą znajdować się następujące informacje:
- data wydania,
- imię i nazwisko dawcy krwi,
- PESEL dawcy krwi,
- informacja potwierdzona oddanie co najmniej trzech donacji krwi lub jej składników (np. osocza) po COVID-19.
Jeśli w porę wyrobiłeś ten dokument, to są to ostatnie tygodnie, by wykorzystać przysługujący bonus i zaplanować podróż w niższej, atrakcyjnej kwocie! Na szczęście to niejedyny sposób, by krwiodawcy mogli zaoszczędzić.
Z jakich innych ulg w transporcie zbiorowym mogą korzystać krwiodawcy?
Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, czyli osoby, które oddały 5 lub 6 litrów krwi (5-kobiety; 6-mężczyźni), mogą korzystać z dodatkowych zniżek w komunikacji publicznej. W zależności od decyzji konkretnych gmin przejazdy mogą być:
- darmowe,
- objęte 75-procentowym rabatem,
- objęte 50-procentową zniżką.
Każdorazowo decyduje o tym organizator transportu publicznego – przeważnie jest to Rada Miasta, Rada Powiatu lub np. spółka, którą zarządza gmina.
W tej chwili z takiego dodatkowego bonusu, który może pozwolić na wygenerowanie niemałych oszczędności, mogą skorzystać mieszkańcy ponad stu miast w całej Polsce.
Wśród przewoźników kolejowych, którzy działają lokalnie, można wymienić:
- Koleje Śląskie (bilet sieciowy dobowy miesięczny można kupić za 10 PLN, a dzienny za złotówkę);
- POLREGIO (bilet sieciowy dobowy miesięczny w cenie 10 złotych, dzienny za 1 PLN),
- Koleje Małopolskie – tutaj również obowiązuje taryfikator 10 PLN za bilet miesięczny i 1 PLN za bilet dobowy dzienny,
- Koleje Mazowieckie – kobiety, które oddały 15 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 18 litrów krwi mogą podróżować za darmo.
Każdorazowo warto przeczytać regulamin konkretnego przewoźnika, ponieważ wysokości zniżek mogą różnić się od siebie. Zmiany te są szczególnie widoczne w komunikacji autobusowej na terenach zurbanizowanych, np. w Aglomeracji Śląskiej czy Trójmieście.
Czytaj więcej