Transformacja energetyczna. Jak to wygląda w praktyce?

Polska
Transformacja energetyczna. Jak to wygląda w praktyce?
Flickr/Piotr Borowiak

W ostatnich latach dużo mówi się w Polsce o transformacji energetycznej. Doskonale zatem wiemy, jak to powinno wyglądać w teorii. Natomiast o transformacji energetycznej w praktyce opowiedział w Polsat News Piotr Woźny, prezes ZE PAK. - Przestajemy już emitować dwutlenek węgla, który pochodzi ze spalania węgla brunatnego - powiedział.

Trzy lata temu ZE PAK ogłosił odejście od węgla i transformację energetyczną. 

 

- Konsekwentnie realizujemy to o czym mówiliśmy trzy lata temu. W praktyce sprowadza się to do tego, że już pod koniec przyszłego roku zostanie wyprodukowana ostatnia energia elektryczna z węgla brunatnego. Przestajemy już emitować dwutlenek węgla, który pochodzi ze spalania węgla brunatnego - powiedział w Polsat News prezes ZE PAK, Piotr Woźny. 

 

ZOBACZ: Powstaną farmy wiatrowe na Bałtyku

 

- Przez trzy lata bardzo intensywnie pracowaliśmy nad tym, żeby zbudować portfel projektów odnawialnej energetyki - podkreślił.

 

- Składa się na to prawie 300 megawatów z energetyki wiatrowej, którą mamy zabezpieczoną oraz nasz najnowszy projekt, który zostanie ogłoszony w tym tygodniu, czyli budowa nowoczesnej elektrowni gazowej na terenie byłej elektrowni węgla brunatnego w Turku - wyjaśnił.

 

- Ta elektrownia będzie niezwykle ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Na tym w praktyce polega transformacja energetyczna ZE PAK-u - dodał.

 

WIDEO: Transformacja energetyczna. Jak to wygląda w praktyce?

 

W Polsce może zostać pobity energetyczny rekord

 

Woźniak zauważył, że "mnóstwo mówi się w tej chwili o odnawialnych źródłach energii". Poinformował, że w tym tygodniu może zostać pobity w Polsce rekord energii pochodzącej z wiatru.

 

- Dzisiaj rano 40 proc. energii w Polsce pochodziło właśnie z wiatru. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze świeci słońce i nie zawsze wieje wiatr. Potrzebne są stabilne, nowoczesne elektrownie, które dają stabilną, bezpieczna i przewidywalną energie - powiedział. 

 

ZOBACZ: Największa elektrownia słoneczna w Polsce już działa i produkuje prąd

 

Prezes ZE PAK-u przypomniał, że dwa tygodnie temu PAK Polska Czysta Energia i Google ogłosiły partnerstwo. - To jest pierwsza umowa dotycząca zakupu zielonej energii, którą Google zawiera w Polsce - podkreślił.

 

- Na potrzeby firmy Google energię będzie produkowała największa farma wiatrowa na Śląsku, która zostanie oddana do użytku za rok w gminie Przyrów - poinformował. 

 

- W 2025 roku ta farma będzie w stanie zaspokoić 80 proc. zapotrzebowania Google w Polsce na energię elektryczną - dodał.  

dk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie