Ministerstwo Finansów wciąż wspiera program rekompensat. Kto może zyskać? Odpowiadamy!

Biznes
Ministerstwo Finansów wciąż wspiera program rekompensat. Kto może zyskać? Odpowiadamy!
Wikipedia Commons
Ministerstwo Finansów zwróci pieniądze ze składek na auto

Niezbyt często zdarza się, aby instytucje rządowe uruchamiały program rekompensat finansowych, z którego może skorzystać całkiem sporo osób. Na szczęście tym razem mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją! Kto może zyskać? O jakich kwotach mowa? Zobaczmy!

Państwo polskie ostatecznie rozlicza się z systemem przedpłat

Nieco starsi obywatele, którzy pracowali już w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, mogli skorzystać z tzw. przedpłat na samochód osobowy. W erze gospodarki centralnie planowanej nie można było iść do salonu i po prostu wybrać sobie konkretnego pojazdu (czy to Fiata 125, 126p czy np. Poloneza) i po kilku tygodniach odebrać auta.

 

Funkcjonował wspomniany już system przedpłat, który można przyrównać do książeczki oszczędnościowej na samochód. Rozwiązanie działało praktycznie do samego końca PRL-u. Gdy system runął i w Polsce dokonała się transformacja ustrojowa, tysiące osób zostały bez pojazdu, który z formalnego punktu widzenia powinny były otrzymać.

Jak otrzymać zwrot pieniędzy ze składek na auto?

Kluczowym dokumentem, którym musimy dysponować, jest tzw. książeczka oszczędnościowa. W obiegu było kilka takich dokumentów. Najczęściej można było spotkać się z:

  • książeczką na Fiata 126p
  • książeczką FSO

O jakich kwotach mówimy? Zaskakująco dużych! Jeśli udowodnimy ciągłość wpłat w erze PRL-u, to osoby zbierające na popularnego malucha mogą otrzymać od państwa aż 18 617 złotych. W jeszcze lepszej sytuacji są ci, którzy zbierali na Poloneza - tu kwota wynosi aż 26 382 złotych.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Wykańczają ich dopłaty do ciepła. Winne podzielniki?

 

Rekompensatę, a także wkład z odsetkami wyda Bank PKO - to właśnie tam trzeba się zgłosić, by skorzystać z programu, który firmuje Ministerstwo Finansów.

 

Źródło: na podstawie Biznes.interia.pl, opracowanie własne

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie