Spotkanie Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni. Wśród tematów m.in. kwestie geopolityczne

Polska Bartosz Treder / polsatnews.pl
Spotkanie Andrzeja Dudy i Szymona Hołowni. Wśród tematów m.in. kwestie geopolityczne
PAP/Leszek Szymański
Spotkanie prezydenta Dudy z marszałkiem Hołownią

- Pan Prezydent zapewnił mnie o przestrzeganiu konstytucyjnych terminów związanych z formułowaniem się w Polsce nowego rządu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Podczas konferencji prasowej poinformował również o nowej ustawie, którą ma zamiar złożyć do Sejmu prezydent. Informację potwierdziła szefowa kancelarii prezydenta.

Szymon Hołownia po wyborze na marszałka Sejmu informował o chęci spotkania z Andrzejem Dudą w ramach prezydenckich konsultacji. W środę Kancelaria Prezydenta RP potwierdziła, że do rozmowy dojdzie w piątek o godzinie 11.

 

ZOBACZ: Spięcie Belki z Mastalerkiem. "Żyrandol wydaje się być bardziej funkcjonalny od niego"

 

Marszałek Sejmu w czasie czwartkowego orędzia zapewniał, że w czasie spotkania z Andrzejem Dudą będzie apelował o szybkie utworzenie nowego rządu. Mówił także o potrzebie rozwiązywania realnych spraw Polaków związanych z obniżeniem kosztach życia oraz zapewnieniem bezpieczeństwa.

Pierwsze spotkanie prezydenta i marszałka Sejmu po wyborach

O godzinie 12:50 rozpoczął się briefing prasowy, w którym marszałek Sejmu podsumował przedpołudniowe spotkanie z Prezydentem.

 

- Pan Prezydent zapewnił mnie o przestrzeganiu konstytucyjnych terminów związanych z formułowaniem się w Polsce nowego rządu. Wszystkie czynności, które przewiduje dla prezydenta Konstytucja powinny być wykonywane bez żadnej zwłoki - poinformował Hołownia.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda o wyzwaniach przed polityką zagraniczną. "To wymaga współpracy z rządem"

 

Tematem rozmów miały być również kwestie geopolityczne. Szymon Hołownia mówił o zapowiedziach Andrzeja Dudy, dotyczących złożenia swojego pierwszego projektu ustawy w nowym Sejmie.

 

Parę minut później, szefowa Kancelarii Prezydenta poinformowała, że Prezydent Duda złożył na ręce Marszałka Sejmu projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii.

 

Przebieg spotkania. "Wszystko tak, jak się spodziewamy"

Marszałek Sejmu po spotkaniu zwrócił również uwagę na planowany przebieg formułowania nowego rządu. 

 

ZOBACZ: Włodzimierz Karpiński otrzymał mandat europosła. Dzień wcześniej wyszedł z aresztu

 

- Z rozmowy wnioskuję, że wszystko będzie przebiegało tak jak się spodziewamy. Powstanie rząd Mateusza Morawieckiego, przyjdzie po wotum zaufania, dojdzie do drugiego kroku i z bardzo wysokim prawdopodobieństwem dojdzie do szybkiego powołania rządu, który w tym Sejmie będzie dysponował realną większością - przekazał przewodniczący partii Polska2050.

 

Szymon Hołownia w czasie konferencji prasowej został zapytany o sprawę objęcia mandatu europosła przez Włodzimierza Karpińskiego i podpisaniu dokumentu w tej sprawie jako marszałek Sejmu.

 

ZOBACZ: Wypadek na autostradzie A1. Jest decyzja sądu w sprawie listu żelaznego dla Sebastiana M.

 

- To nie jest decyzja polityczna. Każdy marszałek, który nie podjąłby takiej decyzji, ryzykowałby odpowiedzialnością przed prokuraturą i Trybunałem Stanu. Zobowiązałem się, że niezależnie od mojej pozycji na scenie politycznej będę zawsze równo traktował wszystkich i postępował zgodnie z prawem. Próby wmontowywania mnie w jakieś opowieści, że pierwszą decyzją marszałka jest wypuszczanie przestępców z więzienia są żałosne. Tak właśnie odbieram komentarze Prawa i Sprawiedliwości - odpowiedział Szymon Hołownia. 

Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

Szymon Hołownia został wybrany 13 listopada na marszałka Sejmu X kadencji. Uzyskał wówczas 265 głosów. Jego kontrkandydatka Elżbieta Witek z Prawa i Sprawiedliwości dostała 193 głosy.

 

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki o tworzeniu nowego rządu: Proces trwa. Skład gabinetu za kilka dni

 

Kandydaturę Hołowni poparły Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska2050, Lewica i Konfederacja. - Z gabinetu marszałka wyjedzie z hukiem zamrażarka sejmowa. Znikną też szpecące Sejm policyjne barierki - zapowiedział Hołownia w przemówieniu po wyborze na marszałka.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie