Pierwsze orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Chce zmian w Kodeksie wyborczym

Polska
Pierwsze orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Chce zmian w Kodeksie wyborczym
Kancelaria Sejmu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

- Demokracja to rządy większości z poszanowaniem praw mniejszości - powiedział w pierwszym orędziu nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Chcę wysłuchać ludzi, których głos w ostatnich latach nie był brany pod uwagę w wystarczający sposób - zaznaczył. Marszałek zapowiedział spotkanie z Przewodniczącym PKW i rozmowę o zmianie Kodeksu wyborczego.

- Dzięki Państwa głosom i rekordowej frekwencji wybrany 15 października Sejm X kadencji ma najsilniejszy mandat w historii - powiedział w pierwszym orędziu marszałek Sejmu Szymon Hołownia.  


- W tym tygodniu posłowie i posłanki zdecydowali się powierzyć mi zaszczytną rolę marszałka Sejmu. Dziękuję za okazane zaufanie w głosowaniu, które jest jednocześnie dowodem na stabilność nowej większości - przekazał.


Jak zaznaczył Hołownia, "Sejm ma przede wszystkim służyć tym Polakom, którzy na co dzień w nim nie bywają". - Będzie bliżej zwykłych, codziennych spraw - zadeklarował.


Marszałek przekazał, że wprowadził już pierwsze zmiany. - Zniknęły bariery, które od siedmiu lat niepotrzebnie odgradzały parlament od Polaków. Otwieramy znów Sejm na media - powiedział.


- Zdecydowaliśmy też o poszerzeniu prezydium Sejmu tak, by mogli w nim zasiąść przedstawiciele wszystkich Klubów Parlamentarnych od Lewicy po Konfederację. Tego wymaga szacunek do państwa głosów. Bo demokracja to rządy większości, z poszanowaniem praw mniejszości - zaznaczył Hołownia.

Marszałek Sejmu proponuje "bezpieczne zmiany"

Polityk odniósł się także do odrzucenia przez Sejm kandydatki PiS na wicemarszałka.

 

- Chciałbym zapewnić wyborców Prawa i Sprawiedliwości, że miejsce w prezydium Sejmu będzie czekało na przedstawiciela państwa partii tak długo, jak będzie trzeba - dodał.

 

Jak zaznaczył marszałek będzie to, "tak długo, aż PiS zgłosi kandydaturę posłanki lub posła, która spotka się z pozytywną oceną swojej dotychczasowej pracy przez większość koleżanek i kolegów z izby".

 

ZOBACZ: Sz. Hołownia spotka się z A. Dudą. Co powie? Paulina Hennig-Kloska ujawnia

 

Hołownia powiedział, że zmiany, które zaproponuje "to będą bezpieczne zmiany".  


- Bardzo zależy mi na otwarciu Sejmu na rozmowę z ludźmi, którzy pełnią ważne dla Polaków funkcje, nieważne przez którą partię zostali mianowani. Chcę wysłuchać ludzi, których głos w ostatnich latach nie był brany pod uwagę w wystarczający sposób - stwierdził Hołownia.


Marszałek podziękował profesorowi Adamowi Strzemboszowi za rozmowę dotycząca praworządności i Konstytucji.

 

WIDEO: Pierwsze orędzie marszałka Sejmu Szymona Hołowni

 

Hołownia zapowiedział spotkanie z przewodniczącym PKW

- Jutro pojadę do prezydenta Andrzeja Dudy, by zapewnić go o potrzebie szybkiego stworzenia nowego rządu, który zaraz zajmie się rozwiązywaniem realnych spraw Polaków: obniżeniem kosztów życia, zapewnieniem bezpieczeństwa - zaznaczył Hołownia.


Zadeklarował, że w najbliższych dniach zaprosi na spotkanie Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym porozmawia o udziale zwykłych obywateli w pracy Sejmu.

 

Hołownia zapowiedział także spotkanie z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, któremu podziękuje za sprawne przeprowadzenie wyborów.

 

- Omówię z nim niezbędne zmiany w Kodeksie wyborczym. Zwrócę szczególną uwagę na konieczność usprawnienia głosowania Polek i Polaków mieszkających za granicą - dodał.

 

ZOBACZ: Awantura w Sejmie. Krzyki na sali, marszałek Hołownia interweniował

 

Marszałek Sejmu podkreślił, że nie może się doczekać spotkań z obywatelami w budynkach Sejmu i poza nim.

 

Hołownia podkreślił, że w najbliższych latach nie unikniemy sporu. - On jest częścią życia każdego z nas, i istotą polityki - wyjaśnił.

 

- Mój cel jest prosty: chcę by jakość debaty i jakość prawa stanowionego przez Sejm radykalnie wzrosła. I żebyście państwo za dwa lata patrzyli na polski Sejm jak na wzór kultury wzajemnych relacji, a nie jak na jej zaprzeczenie. Żebyście nie tracili nerwów na politykę, żeby ona zaczęła wreszcie dawać nam wszystkim nadzieję, że może być normalnie - podsumował marszałek Sejmu.  

Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie