Małgorzata Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu XI kadencji

Polska
Małgorzata Kidawa-Błońska marszałkiem Senatu XI kadencji
Senat RP
Małgorzata Kidawa-Błońska

Małgorzata Kidawa-Błońska została nową marszałkinią Senatu. Jej kandydaturę uzgodniono w ramach umowy koalicyjnej podpisanej przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy. Wybrano także wicemarszałków Senatu. Poparcia nie uzyskał kandydat PiS.

Na stanowisko marszałka Senatu zgłoszono dwie kandydatury - Małgorzatę Kidawę-Błońską (KO) i Marka Pęka (PiS). Za kandydaturą Kidawy-Błońskiej głosowało 66 z obecnych 99 senatorów. Marek Pęk uzyskał 33 głosy.

 

- Dzisiaj jest naprawdę wielki dzień, bo od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, że chcą zmiany i ona przyszła. My odpowiadamy przed nimi, nie możemy zmarnować żadnego głosu oddanego na ugrupowania demokratyczne - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

- Polacy chcą zmiany, wolności, odpowiedzialności, żeby słowa znaczyły to, co znaczą, żeby sprawiedliwość była naprawdę sprawiedliwością, żeby prawo był szanowane, żeby konstytucja była ceniona - dodała.

 

ZOBACZ: Senatorowie odebrali zaświadczenia o wyborze. Uwagę zwrócił nietypowy strój

 

Zgodnie z umową koalicyjną podpisaną przez liderów Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Lewicy - podobnie jak w przypadku Sejmu - w Senacie będzie obowiązywało rotacyjne stanowisko lidera izby. W wyborach do Senatu kandydaci tzw. Paktu Senackiego uzyskali większość (KO - 41 mandatów, Trzecia Droga - 11, Nowa Lewica - 9), PiS zmniejszyło stan posiadania do 34 senatorów. 

 

Po g. 20 wybrano także wicemarszałków Senatu. Stanowiska obejmą Magdalena Biejat (68 głosów), Michał Kamiński (70 głosów), Rafał Grupiński (83 głosy).

 

Marek Pęk nie został wicemarszałkiem Senatu. Kandydat PiS otrzymał 33 głosy.

Senat XI kadencji. Pierwsze posiedzenie

Prezydent Andrzej Duda otworzył w poniedziałek pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji. W posiedzeniu bierze udział m.in. nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

 

- Liczę, że od tej chwili wszystkie państwa umiejętności, talenty, wiedza i doświadczenie będą służyły realizacji misji, jaką nasi rodacy powierzyli paniom i panom senatorom - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Szymon Hołownia nowym marszałkiem Sejmu

 

- Zobowiązując się rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności ojczyzny i dobra obywateli oraz przestrzegać porządku prawnego Rzeczpospolitej Polskiej, biorą państwo na swoje barki współodpowiedzialność za stan naszego państwa, za treść i jakość jego praw, za jego godność, siłę i bezpieczeństwo i pomyślny rozwój, za jakość i trwałość więzi, łączących Polaków w kraju i za granicą - stwierdził prezydent.

 

Następnie prezydent przekazał prowadzenie obrad marszałkowi seniorowi, na którego powołał najstarszego wiekiem senatora, Michała Seweryńskiego. Marszałek senior złożył ślubowanie oraz powołał spośród najmłodszych wiekiem senatorów trzech sekretarzy pierwszego posiedzenia. 

 

Następnie ślubowania senatorskie złożyli nowi senatorowie.

Anna Nicz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie