Menu z Titanica wystawione na aukcję. Jest warte fortunę

Świat
Menu z Titanica wystawione na aukcję. Jest warte fortunę
Flickr/Nan Fry/CC BY 2.0/X/Engelbert Heta
Menu z Titanica wystawione na aukcję

Menu z pierwszej klasy Titanica zostanie wystawione na sprzedaż podczas sobotniej licytacji. Zachowana lista dań opisuje pierwszą kolację, którą zaserwowano po wypłynięciu statku w rejs. Eksperci szacują, że jego wartość może osiągnąć ponad 350 tysięcy złotych.

W sobotę brytyjski dom aukcyjny Henry Aldridge and Son Ltd przeprowadzi aukcję przedmiotów związanych z zatopionym statkiem Titanic. 

 

ZOBACZ: OceanGate ma w ofercie wyprawę do szczątków Titanica


Wśród wyjątkowych przedmiotów ma się znaleźć menu serwowane dla członków pierwszej klasy podczas pierwszej kolacji po wypłynięciu statku w morze. Jak podaje CNN, jego cena może osiągnąć nawet około 70 tysięcy funtów (około 350 tysięcy złotych).  

Menu z Titanica wystawione na aukcję. To nie jedyna pamiątka ze statku

Lista dań jest lekko zabrudzona, a niektóre litery są rozmazane. Jednakże papier zachował się w całości i stanowi dowód wykwintnego życia tamtejszych gości. Podobno jest także jedynym uratowanym egzemplarzem menu dla pierwszej klasy.  

 


Wśród dań serwowanych wieczorem 11 kwietnia 1912 roku znalazły się m.in. ostrygi, polędwice wołowe z kremem chrzanowym oraz desery, w tym francuska morelowa tarta.  

 

ZOBACZ: Titanic zeskanowany w 3D. Wyjątkowy widok udostępniony w sieci


Oprócz listy dań na aukcji będzie można wylicytować koc jednego z rozbitków, którym ogrzewał się w noc po zatopieniu statku. Do kupienia będzie także zegarek kieszonkowy rosyjskiego migranta, który zatrzymał się na godzinie jego zatonięcia.

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie