Prehistoryczny ząb znaleziony w naszyjniku. Leżał we wraku Titanica

Świat
Prehistoryczny ząb znaleziony w naszyjniku. Leżał we wraku Titanica
Youtube/CBC News
Ząb prehistorycznego rekina został znaleziony w Titanicu

Titanic został przeskanowany przez badaczy. We wraku znaleziono złoty naszyjnik, a w nim ząb prehistorycznego rekina. Otodus megalodon żył prawie 23 miliony lat temu.

Podczas cyfrowego skanowania Titanica, naukowcy z firmy zajmującej się badaniami głębinowymi, znaleźli złoty naszyjnik. Biżuteria przeleżała na dnie oceanu ponad sto lat. Wielki statek zatonął bowiem w 1912 roku. Jednak to, co naprawdę zainteresowało badaczy, to duży ząb owinięty w kolie.  

 

ZOBACZ: Nagranie wraku Titanica. Nie było nigdy wcześniej publikowane


Obraz ze skanu potwierdził, że był to ząb megalodona. Richard Parkinson, dyrektor generalny korporacji głębinowej stwierdził, że znalezisko było "zdumiewające, piękne i zapierające dech w piersiach".  


Prehistoryczne stworzenie przypominało obecne rekiny, jednak było od nich dużo większe i szybsze. Jak podają naukowcy, megalodon byłby w stanie zjeść orkę w pięciu kęsach. 

Titanic 3D. Prehistoryczne odkrycie

Do spektakularnego odkrycia doszło podczas projektu mającego na celu stworzenie pełnowymiarowego, cyfrowego skanu Titanica. Według firmy Magellan jest to największy projekt podwodnego skanowania w historii.  


Szczegóły przedsięwzięcia zostały ogłoszone na początku maja. "Firma Magellan i filmowcy Atlantic Productions poinformowali wówczas, że zespół naukowców wykorzystał mapowanie głębinowe, aby po raz pierwszy stworzyć dokładnego "cyfrowego bliźniaka" wraku Titanica" - pisze portal CNN. 

 

ZOBACZ: USA. W Muzeum Titanica góra lodowa przygniotła turystów. Trzy osoby trafiły do szpitala


"To, co nie jest powszechnie rozumiane, to to, że Titanic jest podzielony na dwie części, między dziobem a rufą znajduje się pole gruzu o powierzchni trzech mil kwadratowych" – powiedział Richard Parkinson. 


Dzięki tak niezwykle szczegółowym badaniom udało się sporządzić mapę dna oraz obiektu i wykryć zaginione skarby.  

kar/dsk/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie