Wojna w Ukrainie. Zmiana strategii? Zełenski o planach

Świat
Wojna w Ukrainie. Zmiana strategii? Zełenski o planach
PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Wołodymyr Zełenski

- Ukraina rozważa zmianę strategii wojennej, by działać z większym zaskoczeniem - oświadczył w wywiadzie dla NBC prezydent Wołodymyr Zełenski. Stwierdził również, że sytuacja w wojnie z Rosją nie jest patowa.

- Nasi wojskowi wymyślają nowe plany, nowe operacje, by szybciej iść do przodu i niespodziewanie uderzyć w Rosję - powiedział Zełenski w wywiadzie dla NBC. Fragmenty rozmowy publikuje portal Ukraińska Prawda.

 

- Nie uważam, że sytuacja jest patowa - przekonywał Zełenski, mówiąc o sytuacji na froncie. Przyznał rację co do tego, że ukraińskie postępy na froncie są powolne, oraz że w armii panuje "zmęczenie" w związku z przeciągającym się konfliktem. Przekonywał jednak, że ukraińscy wojskowi wciąż są bardziej zmotywowani niż przeciwnik.

Rozmowy pokojowe?

Prezydent Ukrainy odniósł się także do doniesień o tym, że zachodni i unijni oficjele próbują nakłonić Ukrainę do rozważenia rozmów pokojowych z Rosją. Przekonywał, że Ukraina "nie chce prowadzić żadnych rozmów z terrorystami".

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Będą rozmowy o Ukrainie w Unii Europejskiej

 

- Jest wiele różnych głosów dookoła. Słyszałem wiele opinii bez żadnych konkretnych propozycji. Ale na dzisiaj nie mam żadnych relacji z Rosją i oni znają moje stanowisko. To jest stanowisko mojego kraju, naszego społeczeństwa - nie chcemy prowadzić żadnego dialogu z terrorystami - oświadczył Zełenski. Słowo terrorystów "nie jest nic warte", zapewniał.

 

Stacja NBC News podała w sobotę, powołując się na urzędników amerykańskich, że przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją. Rozmowy miałyby obejmować między innymi w bardzo ogólnym zarysie kwestię tego, z czego Ukraina musiałaby zrezygnować, by porozumieć się z Rosją.

ac / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie