Erdogan ostro o premierze Izraela. "Nie będziemy z nim więcej rozmawiać"

Świat Aleksandra Boryń / Polsatnews.pl
Erdogan ostro o premierze Izraela. "Nie będziemy z nim więcej rozmawiać"
PAP/EPA/NECATI SAVAS
Erdogan powiedział, że nie będzie więcej rozmawiać z premierem Izraela

Prezydent Turcji stwierdził, że w związku z działaniami, jakie podejmuje Izrael w trakcie trwającej wojny, nie będzie już rozmawiał z premierem kraju Benjaminem Netanjahu. Dodał, że żadna inna armia "nie zachowuje się tak nieludzko". Podkreślił jednak, że nie oznacza to zerwania stosunków dyplomatycznych.

W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przekazał, że zerwał wszelkie kontakty z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu w związku z działaniami kraju w Strefie Gazy.

 

- Netanjahu nie jest już osobą, z którą można rozmawiać. Zrezygnowaliśmy z tego – powiedział Erdogan, cytowany przez Euronews. Podkreślił, że po zakończeniu wojny Izraela z Hamasem, Gaza musi być częścią niezależnego i suwerennego państwa palestyńskiego. Dodał również, że Turcja nie zgadza się na "wymazywanie Palestyńczyków z historii". 

Erdogan zrywa kontakt z premierem Izraela 

Ostatni raz turecki prezydent widział się z Netanjahu we wrześniu w Nowym Jorku. W październiku ogłosił, że porzuca wszelkie planowane wizyty do Izraela, po czym Tel Awiw zakomunikował, że wycofuje swoich dyplomatów z Turcji.

 

ZOBACZ: Izrael zaatakował szkołę prowadzoną przez ONZ. Są ofiary

 

- Nie ma innego państwa, którego armia zachowywała by się tak nieludzko – powiedział Erdogan komentując sytuację w Strefie Gazy. Prezydent podkreślił, że kontakt z izraelskim premierem został zerwany, ale stosunki dyplomatyczne pozostają na tym samym poziomie. - Całkowite zerwanie więzi nie jest możliwe, zwłaszcza w dyplomacji międzynarodowej - przekazał. 

 

Przyznał, że jego zdaniem premier Izraela "stracił poparcie własnych obywateli" i powinien się wycofać, aby położyć kres tej sytuacji 

 

Ministerstwo zdrowia palestyńskiego Hamasu ogłosiło w sobotę, że od początku wojny z Izraelem, w Strefie Gazy zginęło 9 488 osób, w tym 3 900 dzieci.

 

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie