Orkan Ciaran zamiesza w pogodzie. Już teraz odczuwalne skutki

Polska
Orkan Ciaran zamiesza w pogodzie. Już teraz odczuwalne skutki
Polsat News
Silny wiatr przejdzie nad Polską

Orkan Ciaran zmierza w kierunku Polski. Najbardziej zagrożona jest południowa część kraju - szczególnie Małopolska i Śląsk. Alerty pogodowe obowiązują do piątku do godziny 20. Porywisty wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h. Strażacy mają pełne ręce roboty, dlatego apelują o ostrożność i rozwagę. Obecnie około 1500 gospodarstw pozostaje bez prądu.

Orkan Ciaran siał spustoszenie w zachodniej Europie, a obecnie zmierza nad Polskę. Silny wiatr doprowadził już do licznych zniszczeń, a to jeszcze nie koniec. Alerty pogodowe obowiązują do godziny 20 w piątek


Największe skutki złej pogody mogą odczuć mieszkańcy południowych rejonów Polski. W samym województwie małopolskim w przeciągu minionej doby strażacy interweniowali ponad 50 razy. Najwięcej interwencji - 23 - było w powiecie tatrzańskim. 


- Są to głównie powalone drzewa, zerwane gałęzie, które spadły na drogi, na chodniki, również na garaż m.in. w Krynicy. Na szczęście nie mamy osób śmiertelnych, ale mamy jedną osobę poszkodowaną, bo w Krościenku nad Dunajcem w powiecie nowotarskim konar spadł na jadący samochód, w którym były trzy osoby. Jedna została zabrana do szpitala - powiedział mł. kpt. Hubert Ciepły, rzecznik prasowy MKW PSP w rozmowie z Polsat News. 

 

ZOBACZ: Pogoda na 03.11.23: ściana deszczu zmierza nad Polskę! W tle porywisty wiatr i spadek temperatur!


Przedstawiciel straży zaapelował o rozwagę i ostrożność. Przypomniał, że strażacy postawieni są w stan najwyższej gotowości. Przygotowali także specjalny sprzęt burzący i tnący na nagłe przypadki. 

Alerty pogodowe. Południe kraju szykuje się na porywisty wiatr

Rzecznik Małopolskiej Komendy Wojewódzkiej PSP potwierdził, że doszło do kilku sytuacji, w których drzewa spadły na sieć energetyczną.

 

- Na ten moment nie mamy jeszcze informacji, czy jakieś gospodarstwa są bez prądu. Natomiast potwierdzamy, że drzewa spadły na linię energetyczne, mieliśmy takie interwencje - oznajmił. 


W tym wypadku gorzej było na terenie województwa śląskiego, gdzie około 1500 gospodarstw pozostaje bez prądu.

 

WIDEO: Rozmowa z mł. kpt. Hubertem Ciepłym

 

 
Porywisty wiatr może powalać drzewa, które spadają na drogi i gospodarstwa. Małopolska i Śląsk objęte są alertem dotyczącym intensywnego wiatru drugiego stopnia. Wiatr pierwszego stopnia może objąć całą północnowschodnią i centralną część Polski. 


Prognozowany wiatr może osiągnąć prędkość około 50 km/h. Niektóre porywy osiągnąć mogą nawet 100 km/h. Dodatkowo w wysokich partiach gór przewidywane są deszcze pierwszego stopnia. 

Karina Jaworska / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie