MSZ Białorusi wezwało chargé d’affaires Polski. Chodzi o naruszenie granicy

Świat
MSZ Białorusi wezwało chargé d’affaires Polski. Chodzi o naruszenie granicy
Markus Schreiber / AP
Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wezwaniu chargé d’affaires Polski Marcina Wojciechowskiego

Białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało o wezwaniu chargé d’affaires Polski Marcina Wojciechowskiego. W komunikacie wskazano, że chodzi o "kolejny przypadek naruszenia granicy przez statek powietrzny ze strony Polski".

Białoruskie MSZ podkreśla, że wezwanie chargé d’affaires Polski ma oznaczać "zdecydowany protest w związku z kolejnym faktem naruszenia 2 listopada 2023 r. granicy państwowej Białorusi przez statek powietrzny ze strony Polski".

 

ZOBACZ: Media: MSZ Białorusi wezwało polskiego charge d'affaires. Komunikat białoruskiego resortu

 

Strona białoruska domaga się "dokładnego zbadania tego incydentu i podjęcia skutecznych kroków, by wykluczyć podobne sytuacje w przyszłości". Jak dodano, niedopuszczalna jest "niedbałość podczas wykonywania lotów w strefie przygranicznej".

To nie pierwsze takie wezwanie

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy raz, w którym Marcin Wojciechowski zostaje wezwany przez białoruski resort spraw zagranicznych w sprawie rzekomego naruszenia ich przestrzeni powietrznej. We wrześniu Mińsk zarzucał Polsce, że granicę przekroczyły dwa nasze śmigłowce. Wojsko Polskie zaprzeczyło wówczas tym doniesieniom. 

 

Chargé d’affaires Polski został również wezwany, kiedy białoruskie śmigłowce przekroczyły nasze terytorium. Podczas spotkania stwierdzono wówczas, że "strona polska została należycie poinformowana o planowanych lotach śmigłowców. W takiej sytuacji, gdy ruch statków powietrznych jest wyraźnie monitorowany przez stronę sąsiednią, popełnienie jakiejkolwiek prowokacji jest oczywiście nielogiczne". 

Agata Sucharska / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie