Ukraina. Odnaleziono zbiorowy grób w Puźnikach. Jest wniosek o ekshumację

Polska
Ukraina. Odnaleziono zbiorowy grób w Puźnikach. Jest wniosek o ekshumację
KPRM
Premier Mateusz Morawiecki w miejscowości Puźniki

W obwodzie tarnopolskim w Ukrainie w dawnej miejscowości Puźniki odnaleziono zbiorowy dół, w którym w 1945 roku złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi - przekazał Michał Dworczyk. Polska wystąpiła do władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji. - Nie spoczniemy, dopóki nie upamiętnimy wszystkich zbrodni ukraińskiego nacjonalizmu na Wołyniu i na Podolu - zapowiedział premier.

"W byłej miejscowości Puźniki (rejon Czortków, obwód tarnopolski na Ukrainie) specjaliści polscy i ukraińscy, po czterech miesiącach trudnych poszukiwań szczątków Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów, odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi"- napisał Michał Dworczyk w serwisie X. 

Polska wystąpiła do ukraińskich władz

Jak powiadomił, zgodnie z przepisami, Polska wystąpiła do Ukrainy o zgodę na "przeprowadzenie ekshumacji, badań oraz godny pochówek".

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki wkopał krzyż poświęcony ofiarom rzezi wołyńskiej

 
Michał Dworczyk przekazał, że jest to pierwszy raz od ponad dziewięciu lat, kiedy w Ukrainie został odnalezione szczątki Polaków, ofiar ukraińskich nacjonalistów.

 

Po południu do informacji przekazywanych przez Dworczyka odniósł się premier Morawiecki. "Prace trwają i będą kontynuowane. Doprowadzimy tę sprawę do końca. Jesteśmy to winni tysiącom ofiar Wołynia i ich rodzinom" - napisał premier.

 

- Nie spoczniemy, dopóki nie upamiętnimy wszystkich zbrodni ukraińskiego nacjonalizmu na Wołyniu i na Podolu - powiedział na opublikowanym nagraniu.

Mateusz Morawiecki odwiedził Puźniki

Prace na miejscu prowadzone były przez polskich i ukraińskich specjalistów przez cztery miesiące. Jak przypomniał Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, miejsce poszukiwań odwiedził w lipcu premier Mateusz Morawiecki w związku z upamiętnieniem rzezi wołyńskiej.  

 

- Nie spocznę, dopóki ostatnia ofiara strasznej zbrodni wołyńskiej, zbrodni Galicji Wschodniej nie zostanie odszukana - mówił wtedy Mateusz Morawiecki podczas wizyty na cmentarzu. 


Podczas wizyty premier Morawiecki razem z gubernatorem obwodu tarnopolskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze, oddając hołd pomordowanym. 

anw/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie