80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier: Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca

Polska
80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier: Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca
PAP/Andrzej Lange
Premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

- My, Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki ofiar rzezi wołyńskiej nie zostaną odnalezione. Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków ofiar, bez uczczenia ich do końca - powiedział Mateusz Morawiecki w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.

We wtorek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa w związku ze zbrodniami ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. 80 lat temu, 11 lipca, doszło do kulminacji mordów na Polakach dokonywanych przez OUN-UPA, dzień ten został nazwany "krwawą niedzielą". 

 

Rano politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przed tablicą na stołecznym Domu Polonii.

 

Delegacja składała się m.in. z lidera Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicemarszałka Sejmu Zbigniewa Zgorzelskiego i rzecznika prasowego Miłosza Motyki.

 

"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Dziś, w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli oddajemy hołd naszym Rodakom, ofiarom ludobójstwa, pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Pamiętajmy, że fundamentem dobrych relacji musi być prawda" - czytamy na profilu partii.

 

 

Zgorzelski przekazał, że "nie ma naszej zgody na heroizację morderców ponad 100 tysięcy Polaków". Jednocześnie domaga się prawdy o ludobójstwie, zgody na ekshumację i godnego pochówku. 

 

 

Dodał, że tak jak Ukraina nigdy nie zapomni Rosjanom Buczy, tak Polacy nie mogą zapomnieć o rzezi wołyńskiej. 

 

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Wołynia w Lublinie. 

 

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu. Naszą powinnością jest doprowadzić do ekshumacji i pochówku naszych rodaków" - napisał. 

 

Prezydent oddał hołd ofiarom

Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek pojawił się na szczycie NATO w Wilnie, przypomniał, że rocznicę rzezi wołyńskiej upamiętnił dwa dni wcześniej podczas wizyty w Ukrainie. 

 

"W niedzielę, dla upamiętnienia 80. rocznicy Krwawej Niedzieli, Prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Wołyniu. Prezydenci wspólnie oddali hołd pomordowanym Polakom" - czytamy na koncie twitterowym Kancelarii Prezydenta. 

 

 

Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Marcin Sławecki oraz sekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł złożyli wieńce pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu. 

Główne uroczystości

W Warszawie o godz. 13:00 rozpoczęły się główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa w Warszawie. 

 

 

Wzięli w nich udział m.in. prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  

 

- Zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo, zagłada. Ale sposób mordowanie Polaków siekierami, piłami było czymś tak niewyobrażalnie okrutnym, że niech ona też ma miano specjalne - genocidium atrox, ludobójstwo straszliwe - mówił podczas uroczystości Morawiecki.

 

Dodał, że "musimy dbać o świadków tamtych strasznych lat, o pamięć Wołynia". - Wołamy o pamięć, składamy hołd ofiarom tamtego ludobójstwa - kontynuował. 

 

Premier przekonywał, że "my, Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki ofiar rzezi wołyńskiej nie zostaną odnalezione". - Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków ofiar, bez uczczenia ich do końca - tłumaczył. 

 

Mateusz Morawiecki dodał, że w sarkofagu, który znajduje się pod Krzyżem Wołyńskim, zebrana została ziemia z tysięcy polskich miejscowości i "wsiąkła krew ponad 100 tysięcy naszych rodaków". 

 

- Tamta ziemia była świadkiem zbrodni wyjątkowej, była świadkiem piekła w piekle, zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów swoim sąsiadom, często swoim sąsiadom zza miedzy, z domu obok - wskazywał Morawiecki.

 

Jarosław Kaczyński podczas obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiejJakub Krzywiecki

Jarosław Kaczyński podczas obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej

Akcja "Kwiaty Wołynia"

Również politycy Konfederacji uczcili 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, organizując akcję "Kwiaty Wołynia". 

 

- Nasza akcja powstała w 2021 roku, w tym roku mamy zaszczyt prowadzić jej trzecią ogólnopolską edycję, rozdając na ulicach polskich miast, miasteczek, w polskich wsiach 40 tysięcy tych symbolicznych kwiatów lnu, upamiętniających ofiary, oraz rozdając ulotki przypominające o tych wydarzeniach. Trzeba też podkreślić, że nasza akcja jest akcją całoroczną - przekazali podczas konferencji prasowej. 

 

 

Konfederaci pojawili się m.in. na ulicach Warszawy.

 

ap/ac/kg / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie